İran'ın Saldırısı İçin Saat Verildi

İran'ın Saldırısı İçin Saat Verildi
İran'ın İsrail'e olası saldırı ihtimali gündemde. Wall Street Journal'a göre, saldırı yakın zamanda gerçekleşebilir, ancak kesin karar henüz alınmamış.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal'ın aktardığı bilgilere göre, İran'ın İsrail'i hedef alabileceği belirtiliyor. Wall Street Journal'ın kaynaklarına dayanarak verdiği bilgilere göre, saldırı önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde gerçekleşebilir ve İsrail'in güney veya kuzey bölgelerini hedef alabilir.

İRAN'A YAKIN BİR KAYNAKTAN ALINAN BİLGİLER

Ancak İran'a yakın bir kaynağa göre, saldırı planları henüz nihai bir karara bağlanmış değil. İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in danışmanlarından biri, "Saldırı planları Dini Lider'in önünde ve o hala siyasi riski değerlendiriyor" dedi.

TEHDİTLER VE KARŞILIKLAR

Tahran, geçtiğimiz hafta Suriye'deki İran konsolosluğuna yapılan hava saldırısına karşılık vereceğini açıklamıştı. Bu saldırıda yedi İslam Devrim Muhafızları üyesi öldürülmüştü, aralarında ise iki üst düzey komutan bulunuyordu.

ABD VE İSRAİL'İN ENDİŞELERİ

Üst düzey ABD'li yetkililer, geçtiğimiz hafta İran'ın bölgedeki İsrail veya Amerikan varlıklarına karşı misilleme yapabileceğini belirtmişti. ABD istihbaratı şimdi İran'ın "İsrail topraklarında" misilleme amaçlı bir saldırıya odaklandığına işaret ediyor.

GÜVENLİK UYARILARI VE DİPLOMATİK GÖRÜŞMELER

İsrail'deki ABD Büyükelçiliği, Perşembe günü çalışanları ve aile üyelerini ülkenin merkezi bölgelerinin dışına seyahat etmemeleri konusunda uyardı. Pentagon, ABD Merkez Komutanı Orgeneral Michael Erik Kurilla'nın İsrail'de olduğunu doğruladı. Ayrıca Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant ile görüşerek, "İran tehdidine karşı ABD'nin İsrail'e yönelik sarsılmaz desteğini" yineledi.