İran'dan kritik nükleer açıklaması

İran'dan kritik nükleer açıklaması

İran Meclis Başkanı, İranlı bilim insanlarının yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirmeyi başardığını açıkladı. İran'ın, yüzde 90'ın üzerinde saflıkta uranyum zenginleştirmesi, nükleer silah üretimi konusunda avantajlı bir duruma gelmesini sağlayacak

İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, ülkesinin yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirdiğini duyurdu. Kalibaf, İran ve küresel güçler arasında gerginlik konusu olan ülkesinin uranyum zenginleştirme çalışmaları ile ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

İranlı bilim insanlarının yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirmeyi başardığını kaydeden Kalibaf, İran halkının iradesinin ülkeye yönelik her türlü komployu etkisiz hale getireceğini belirtti. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi de söz konusu adımı doğrulayarak konuyla ilgili ayrıntıların daha sonra açıklanacağını kaydetti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, 13 Nisan'da yaptığı açıklamada Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi'ye hitaben bir mektup yazarak, ülkesinin yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirme çalışmalarına başladığını bildirmişti.

İngiltere, Fransa ve Almanya, yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştireceğini duyuran İran'ı, "diplomatik süreci daha fazla karmaşıklaştırmamaya" çağırmıştı.

İran'ın, yüzde 90'ın üzerinde saflıkta uranyum zenginleştirmesi, nükleer silah üretimi konusunda avantajlı bir duruma gelmesini sağlayacak. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde İsrail'in nükleer tesislerine saldırdığını iddiasında bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İsrail’in çok kötü bir kumar oynadığını ve bu durumun ‘nükleer müzakerelerde Tahran’ın elini güçlendireceğini’ söylemişti.