İran'dan güç gösterisi: İHA'larını sergiledi

Körfez'de tansiyon tırmanırken, İran ordusu insansız hava araçlarına özel yeraltı üssüne dair bazı ayrıntıları paylaştı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Mayıs 2022 15:46
İran'dan güç gösterisi: İHA'larını sergiledi

İran devlet televizyonu, Zagros dağlarının merkezinde 100 insansız hava aracının bulunduğunu, sözkonusu insansız hava araçları arasında Amerika Birleşil Devletleri'nin (ABD) Hellfire füzesinin İran versiyonu olan Qaem-9 füzeleriyle donatılmış Ebabil-5'in de yer aldığını bildirdi.

Gözleri bağlandı

İran devlet televizyonu muhabiri yaptığı haberde, perşembe günü İran'ın batısındaki Kirmanşah'tan gizli bir yeraltı üssüne 45 dakikalık bir uçuş gerçekleştirdiğini söyledi. Yeraltı üssünün nerede olduğunu öğrenmemesi için yola çıkmadan önce gözbağıyla gözleri kapatılan muhabir, ancak üsse vardıklarında gözbağını çıkarmasına izin verildiğini aktardı.

'Bölgedeki en güçlü insansız hava araçlarına biz sahibiz'

Televizyonda yayınlanan görüntülerde, yerin birkaç yüz metre altında olduğu belirtilen bir tünelde füzelerle donatılmış insansız hava araçları görüldü.

Ordu komutanı Tümgeneral Abdurrahim Musevi, "İran İslam Cumhuriyeti silahlı kuvvetlerine ait insansız hava araçlarının bölgenin en güçlüsü olduğuna hiç şüphe yok. İnsansız hava araçlarını geliştirme kabiliyetimiz durdurulamaz bir seviyede" ifadelerini kullandı.

Yunan tankerine el koymasının ardından geldi

Sözkonusu haber, ABD'nin Yunanistan açıklarındaki bir İran tankerindeki petrole el koymasına misilleme olarak İran Devrim Muhafızlarının Körfez'de iki Yunan tankerine el koymasının ardından geldi.

Ne olmuştu?

Yunan otoriteleri, Avrupa Birliği (AB) yaptırımları nedeniyle, içinde 19 Rus mürettebatın yer aldığı İran bandıralı Pegas gemisine el koymuştu. Daha sonra ise ABD, gemide bulunan petrol tankerine el koyarak başka bir gemiyle kendi ülkesine taşıma planları yapmıştı.

Pegas daha sonra serbest bırakılsa da sözkonusu el koyma işlemi, İran ve dünya liderlerinin nükleer anlaşma müzakerelerini canlandırmaya çalıştığı hassas dönemde gerilimin tırmanmasına yol açmıştı.

halktv.com.tr Dış Haberler