İran'da Tabiat Parkında Çıkan Yangın Kontrol Altına Alınamıyor: Yardım Talep Edildi

İran'da Tabiat Parkında Çıkan Yangın Kontrol Altına Alınamıyor: Yardım Talep Edildi
İran'ın Buşehr eyaletindeki Haiz Tabiat Parkı'nda çıkan yangın kontrol altına alınamadı. Yetkililer geniş alanı etkileyen yangına müdahale için çevre kentlerden yardım talep ediyor.

İran'ın Buşehr eyaletindeki Haiz Tabiat Parkı'nda çıkan yangın henüz kontrol altına alınamadı. Konuyla ilgili olarak Kahgiluye Kaymakamı Hamza Muhakkık, İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada yangının durumu hakkında bilgi verdi.

Muhakkık, yangının Paduk köyü yakınlarında 2 gün önce başladığını ve dün sabah saatlerinde bir süre kontrol altına alındığını ancak daha sonra öğle saatlerinde tekrar alevlerin yükseldiğini belirtti.

Yangının geniş bir alana yayıldığını vurgulayan Muhakkık, kontrol altına alınabilmesi için çevre kentlerden yardım talep ettiklerini ifade etti.

Haiz Tabiat Parkı, İran'ın güneybatısında 33 bin hektarlık bir alana sahip ve çeşitli yabani hayvan türlerine ev sahipliği yapıyor. Bu koruma alanında kurt, tilki, leopar ve karakulak gibi önemli yabani hayvanlar bulunuyor. Ancak yangının bu doğal yaşam alanına zarar verme potansiyeli büyük endişe yaratıyor.

Kaynak:AA