İran, IMF'ye seslendi: Ayrımcılık yapmayın

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, coronavirüsle mücadele etmek için talep ettikleri 5 milyar dolarlık acil durum fonunu vermesi konusunda IMF’ye uyarıda bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Nisan 2020 15:02
İran, IMF'ye seslendi: Ayrımcılık yapmayın

Coronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İran’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) yaptıkları 5 milyar dolarlık acil durum fonu çağrısını bir kez daha dile getirdi.

Devlet televizyonunda yayınlanan kabine toplantısında konuşan Ruhani, “Uluslararası kurumlara, görevlerini yerine getirmeleri çağrısında bulunuyorum. Biz IMF’nin bir üyesiyiz” dedi.

‘Ayrımcılığa’ karşı uyarıda bulunan Ruhani, “Eğer borç verme konusunda İran’la diğer ülkeler arasında bir ayrımcılık yapılacaksa, bunu ne biz ne de dünya kamuoyu müsamaha gösterir. Bu zor durumda görevlerini yerine getirmezlerse, dünya onları farklı bir şekilde yargılayacak” ifadelerini kullandı.

Ruhani, ABD’nin uyguladığı yaptırımları da ‘ekonomik ve medikal terörizm’ olarak niteledi.

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, geçen ay IMF’e bir mektup yazarak örgütün acil durumlar fonundan kullanılmak üzere 5 milyar dolarlık kredi talep etmişti. Bu talebin müzakere edildiği açıklansa da veto yetkisi bulunan ABD, İran’ın bu parayı ‘askeri amaçlar’ için kullanacağını iddia ediyor ve yardımı engelliyor.

İran’da salgın nedeniyle şimdiye kadar 4 bin 3 kişi yaşamını yitirdi, toplam vaka sayısı da 62 bin 589’a ulaştı.