İran-ABD geriliminin İran tarafından açıklamalar

İran-ABD geriliminin İran tarafından açıklamalar
İran, Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından ABD'ye yönelik misilleme saldırısı düzenledi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Tahran Yönetimi’nin Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51. Maddesi uyarınca meşru savunma çerçevesinde orantılı önlemler aldığını ve sonuca ulaştırdığını açıkladı.

Zarif, “İran vatandaşlarına ve üst düzey yetkililerine yönelik korkakça silahlı saldırı düzenlenen üslerin hedef alındığını” belirtti. Zarif, “Gerilimin tırmandırmak ya da savaş peşinde değiliz, fakat herhangi bir saldırıya karşı kendimizi savunacağız” ifadesini kullandı.

Ruhani'nin danışmanı konuştu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin danışmanlarından Hüsamettin Aşena, ABD’nin karşı bir askeri eyleminin bölgede topyekün bir savaşa neden olacağını belirtti.

Aşena Twitter mesajında, “ABD’nin karşı bir askeri eylemi, bölgede topyekün bir savaşa neden olur. Ancak Suudiler farklı bir yol seçebilirdi – tam barış içinde olabilirlerdi” yazdı.

Neler oldu?

- İran, Irak'ta bulunan iki Amerikan üssüne çok sayıda füzeyle saldırdı. Irak ordusu, 17'si Ayn el-Esad üssünü 5'i Erbil'i olmak üzere toplam 22 füze atıldığını duyurdu.

- ABD tarafından ölü ve yaralı bilgisi henüz gelmezken, İran 80 ABD'li askerin öldürüldüğünü duyurdu.

- ABD Başkanı Donald Trump, attığı bir tweetle 'her şeyin yolunda' olduğunu söylerken, ABD saatiyle sabah bir açıklama yapacağını duyurdu.

- İran saldırılarının ardından ABD tarafından Bağdat'ta suikaste uğrayan İran Devrim Muhafızlarının Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin cenazesi defnedildi. İran devlet televizyonu defin işlemini "İntikam saldırısının ardından" ifadeleriyle duyurdu.

- Hamaney, canlı yayında konuştu. ABD'nin İran'ın düşmanı olduğunu belirten İran İslam Cumhuriyeti'nin dini lideri, dün gecenin ABD'ye bir tokat olduğunu ifade etti.

- Adana'da bulunan ABD'nin İncirlik Hava Üssü'nde sabah saatlerinde hareketlilik yaşandı. İran'ın saldırısı sonrası İncirlik'e bir kargo uçağı iniş yaptı.

- İran, ABD'nin karşılık vermesi durumunda belirledikleri 100 hedefi vuracaklarını açıkladı. İlk hedeflerinin ise İsrail'in Hayfa kenti ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kenti olduğunu belirttiler.

Etiketler :