İngiltere'den vatandaşlarına Türkiye uyarısı: 17 İngiliz öldü

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye medikal amaçlarla seyahat eden vatandaşlarına yönelik bir uyarı yayınladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Mayıs 2022 17:32
İngiltere'den vatandaşlarına Türkiye uyarısı: 17 İngiliz öldü

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye medikal seyahatlerde artış yaşanması ardından vatandaşlarını, 17 kişinin bu seyahatler sırasında hayatını kaybettiğine dikkat çekerek uyardı.

Covid-19 salgınının etkilerinin atlatılmasıyla birlikte Türkiye’nin 100 milyar dolarlık küresel sağlık turizmi pazarından aldığı pay yeniden yükselirken İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı uyarı dikkat çekti.

Türkiye her ne kadar sağlık ve medikal estetik turizminde önde olsa da prosedüre uygun olmayan işletmelerin fazlalığı ve yarattığı riskler nedeniyle eleştiriliyor.

17 İngiliz vatandaşı öldü

Sözcü'de yer alan habere göre, Türkiye’ye giden İngiliz vatandaşlarına uyarılarda bulundu. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 17 İngiliz vatandaşının Türkiye’de geçirdiği tıbbı işlemler sonucu hayatını kaybettiği açıklandı.

Özellikle Türk lirasında yaşanan tarihi düşüş sonrası Türkiye’nin İngiliz vatandaşları için en çok tercih edilen adreslerden biri haline geldiği vurgulandı.

'Akıllıca değil'

Dışişleri Bakanlığı, Ocak 2019’dan bu yana Türkiye’de tedavi gören 17 İngiliz’in hayatını kaybetmesinin ardından uyarılarını yineledi. Yapılan açıklamada, "Tıbbi tesislerin standardı ve uygulanan tedaviler dünya çapında büyük farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle, Türkiye’de tıbbi tedavi almayı düşünen İngiliz vatandaşları öncesinde titiz bir araştırma yapmalıdır. Yurtdışında tıbbi tedavinizi ayarlamakta finansal çıkarı olan özel şirketlere güvenmek akıllıca değildir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamı şöyle: "Medikal turizm ziyaretlerinin ardından Ocak 2019’dan bu yana Türkiye’de vefat eden 17 İngiliz vatandaşının bulunduğunu açıklamalıyız. Türkiye’ye tıbbi bir prosedür için seyahat ediyorsanız, seçtiğiniz tıbbi tesisin Türk makamları tarafından akredite olduğundan emin olmalısınız. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sitesinde akreditasyonu olan tesislerin bir listesini bulabilirsiniz."

Saç ekimi tercih sebebi

İngiliz hükümeti, vatandaşları tarafından seçilen kliniğin Türk makamlarına kayıtlı olup olmadığının araştırılmasını tavsiye ederken, seyahat etmeden önce doktorlarına başvurmaları gerektiğinin de altını çizdi.

Türkiye'de sağlık turizmi için gelenlerin büyük çoğunluğunu saç ekimi, meme implantı, plastik ve estetik cerrahi, liposuction, göz ve diş tedavileri ve tüp bebek uygulamaları oluşturuyor.