İngiltere'de 3 bin kişilik maskesiz deneme konseri

İngiltere'de 3 bin kişilik maskesiz deneme konseri

Halkın yarısından fazlasının aşılandığı İngiltere'nin Liverpool kentinde yaklaşık 3 bin kişi, maske ve sosyal mesafe kuralları olamadan hınca hınç doldurdukları bir mekanda, müzik eşliğinde dans ederek eğlendi.

İngiltere'nin Liverpool kenti cuma akşamı salgın öncesini aratmayan görüntülere sahne oldu. Düzenlenen etkinlik, koronavirüs önlemlerinin ne kadar esnetebileceğini test etmek amacıyla yapılan pilot uygulamalardan biriydi.

Konser öncesi PCR testi 

Euronews'in haberine göre; konser alanına girmeden 24 saat öncesinde Covid-19 testi yaptıran gençlerden, konserden beş gün sonra yeni bir test yapması istendi. Sonuçlar, virüsün mevcut koşullarda ne kadar bulaştığını ve önlemlerin kaldırılmasının güvenli olup olmadığını gösterecek.

Bu konser ile uzmanlar, virüsün yayılma olasılığının yanı sıra mekanın yapısının bulaşta ne kadar rol oynadığına da bakacak.

Yeni konserde 5 bin kişi ağırlanacak

Pilot uygulama kapsamında, aynı mekan cumartesi günü, Blossoms adlı grubun sahne alacağı konserde 5 bin kişiyi ağırlayacak. 15 Mayıs'taki üçüncü aşamada ise başkent Londra'nın Wembley Stadyumu'nda 21 bin kişi FA Cup turnuvasının final maçını izleyecek.

İngiltere'de halkın yarısından fazlası aşılandı 

Covid-19 yasaklarının kademeli olarak kaldırıldığı İngiltere'de 12 Nisan'da tüm dükkanlar açıldı, yeme içme mekanları açık havada hizmet vermeye başladı. Mayıs ayının 17'sinden itibaren hizmet sektöründeki işletmeler de iç mekanlarda faaliyetlerine devam edebilecek. Halkın yarısından fazlasının aşılandığı ülkede salgınla ilgili tüm yasakların haziran ayının sonunda kalkması ve hayatın normale dönmesi bekleniyor.