İngiltere İsveç ile güvenlik anlaşması imzaladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson bugün yaptığı basın açıklamasında, Avrupa'nın güvenliğini korumak için İsveç ile yeni bir anlaşmaya vardıklarını, herhangi bir saldırı halinde her iki ülkenin de silahlı kuvvetlerinin birbirini destekleyeceğinin temin edildiğini bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Mayıs 2022 16:41
İngiltere İsveç ile güvenlik anlaşması imzaladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İsveç ve Finlandiya'ya gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında, İngiltere açısından "savunma ve güvenlik işbirliğinde kademe atlama" anlamına gelen yeni düzenlemelerin imzalandığını açıkladı.

'Saldırı halinde her konuda yardım sunulacak'

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile gerçekleştirdiği toplantı sonrasında basına konuşan Johnson, "Empati kurarak belirtmek istediğimiz şey şu: İsveç'e bir saldırı gerçekleştirilmesi ya da bir facia yaşanması halinde İngiltere, İsveç'in istediği her konuda yardımını sunacak" ifadelerini kullandı.

İngiltere, yeni düzenlemelerin istihbarat paylaşımının ve ortak askeri eğitimlerin artırılmasını kapsayacağını bildirdi.

Andersson da doğruladı

Muhabirlere verdiği brifingde kriz zamanlarda işbirliğinin daha da önemli bir hal aldığını vurgulayan Andersson, "Her iki ülkeden birisinin facia yaşaması ya da saldırı altında kalması halinde diğeri çeşitli şekillerde yardımlarda bulunacak. Destek, durumdan etkilenen ülkenin isteği üzerine verilecek ve askeri kaynaklar da bu desteğe dahil" dedi.

İsveç ve Finlandiya NATO'ya katılma konusu üzerine nihai kararını yarın açıklayacak.

Ne olmuştu?

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından İsveç ve Finlandiya ulusal güvenlikleri üzerine yeniden düşünmeye başladı.

Her iki ülkenin de NATO'ya katılması bekleniyor ancak başvurularının işleme alındığı süreçte savunmasız kalacaklarından endişe ediyorlar.