Hulusi Akar BAE'ye gidecek

Milli Savunma Bakanlığı, Bakan Hulusi Akar'ın resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’ne gideceğini duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Mayıs 2022 12:27
Hulusi Akar BAE'ye gidecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidecek.

Türkiye-BAE ilişkileri

Türkiye ile BAE ilişkileri 2013 yılı itibariyle bozulmaya başlamıştı. Mısır'da askeri darbe ile Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, iktidardan alınınca Müslüman Kardeşlere (İhvan-ı Müslimin) destek verdiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı’yı ve körfez ülkelerini darbeye sessiz kalmakla suçlamıştı.

2016 yılında ise BAE, Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişiminin finansörü olduğu iddiasıyla yandaş gazete manşetlerinde yer aldı. Libya iç savaşında da Türkiye ve BAE farklı cephelerde yer aldı. BAE, Mısır'la birlikte General Halife Hafter yanlılarını destekledi. Türkiye ise Trablus merkezli Ulusal Mutabakat hükümetine destek verdi. Türkiye, BAE ile Yemen ve İsrail ile ilgili de eleştirdi. BAE ise Türkiye ile ilişkilerinin kopma noktasına geldiği süreçte Yunanistan ve Güney Kıbrıs ile yakınlaştı.

Türkiye, 2021 yılından itibaren dış politikada yeni bir sayfa açtı. BAE, Mısır, Suudi Arabistan ve İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek için diplomasi trafiğini sürdürüyor.

Sedat Peker paylaşımlarını durdurmuştu

Suç örgütü lideri Sedat Peker de ailesiyle birlikte Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) yaşıyor. Çektiği videolarla iktidar partisi yöneticileri hakkında iddiaları gündeme getiren Peker, BAE Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın Türkiye ziyareti sonrası paylaşımlarını durdurulmuştu.