Hong Kong'da Vahşi Maymun Saldırısının Ardından İlk Kez Bir Kişide 'Monkey B' Virüsü Tespit Edildi: Hasta Yoğun Bakımda

Hong Kong'da Vahşi Maymun Saldırısının Ardından İlk Kez Bir Kişide 'Monkey B' Virüsü Tespit Edildi: Hasta Yoğun Bakımda
Hong Kong, ilk kez vahşi bir maymun tarafından saldırıya uğradıktan sonra "Monkey B" virüsü taşıdığı belirlenen bir kişinin hastanede yaşam mücadelesi verdiğini açıkladı.

Hong Kong, ilk kez vahşi maymun tarafından uğradığı saldırının ardından ölümcül "Monkey B" virüsü belirlenen kişinin hastanede yaşam mücadelesi verdiğini açıkladı.

ATEŞ VE BİLİNÇ KAYBI ŞİKAYETİYLE HASTANEYE KALDIRILDI

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Sağlık Koruma Merkezince yapılan açıklamada, 37 yaşındaki kişinin 21 Mart'ta ateş ve bilinç kaybı şikayetiyle Tsuen Wan'da hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Şubat sonunda gittiği Kam Shan Milli Park gezisinde vahşi maymun saldırısına uğrayan bu kişide, beyin-omurilik sıvısı analizi sonucunda "Monkey B" virüsünün pozitif çıktığı belirtildi.

DURUMU KRİTİK

Söz konusu kişinin durumunun şu anda kritik olduğu ve hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğü aktarılan açıklamada, vakaya ilişkin incelemelerin devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

ÇOK NADİR RASTLANAN BİR DURUM

Virüsün insandan insana bulaşması nadir rastlanan bir durum

Hong Kong'da yaygın olarak bulunan makak maymunlarının ısırması ve tırmalamasıyla insanlara bulaşan hastalığın, grip benzeri belirtiler gösterirken ölümcül merkezi sinir sistemi enfeksiyonuna yol açabildiği vurgulanan açıklamada, virüsün insandan insana bulaşmasının nadir rastlanan bir durum olduğuna dikkat çekildi.

HONG KONG'DA İLK DEFA RASTLANDI

Açıklamada, "Monkey B" virüsünün insana bulaştığı vakanın, Hong Kong'da ilk defa rastlandığını ancak virüsün daha önce ABD, Kanada, Çin ve Japonya'da görüldüğü belirtildi.

VAHŞİ MAYMUNLARDAN UZAK DURUN

Hong Kong sağlık yetkilileri, halkı vahşi maymunlarla temas etmekten kaçınması konusunda uyarırken, herhangi bir ısırık veya çizik durumunda bulaşma riskini azaltmak için temas edilen bölgenin hemen yıkanmasını tavsiye etti.

İLK VAKA 1932'DE GÖRÜLDÜ

Bir insanın "Monkey B" virüsü ile enfekte olduğuna dair belgelenmiş ilk vaka 1932'de görülmüştü.

Kaynak:AA

Etiketler :