Eski NATO Afganistan Kıdemli Sivil Temsilcisi Hikmet Çetin uyardı: Afganistan'da büyük risk var

Afganistan ile ilgili gelişmeleri değerlendiren, Eski Dışişleri Bakanı ve Eski NATO Afganistan Kıdemli Sivil Temsilcisi Hikmet Çetin, "Türkiye eğer görevi alacaksa Taliban'ın da Kabil hükümetinin de buna onay vermesi lazım. Yani Taliban'ın vermemesi durumunda büyük risk var" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Haziran 2021 19:04

Halk TV'de yayınlanan Mehmet Bal'ın hazırladığı Dünya Varmış'a bağlanan Eski Dışişleri Bakanı ve Eski NATO Afganistan Kıdemli Sivil Temsilcisi Hikmet Çetin, Afganistan ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Çetin, "Söz konusu olan askeri havalimanı. Sivil alanının zaten bir işletmecisi var" ifadelerini kullandı. Eski Bakan Hikmet Çetin şöyle devam etti;

"NATO adına 6 yıldır TSK alanın güvenliğini ve işletmesini sağlıyor. Yalnız söz konusu olan askeri havalimanı. Sivil alanın zaten bir işletmecisi var fakat onu bazı konuları yine askeri havalimanını işleten Türkiye olursa, Türkiye yardımcı olacak. Fakat sivil havalimanları işletmesi bir firma, grup tarafından yapılıyor zaten. Afganistan şu an çok karışık Taliban'ın iki kanadı var bir askeri kanadı. Bir de siyasi grubu var. Bunlar arasında şöyle bir görüş ayrılığı var. Askeri kanat gücümüzü göstermeliyiz diyor, siyasi grup daha ılımlı, sonrası için çok kaygılılar. 

Türkiye eğer görevi alacaksa Taliban'ın da Kabil hükümetinin de buna onay vermesi lazım. Yani Taliban'ın vermemesi durumunda büyük risk var. Bu risk alınmamalıdır ve alınacağını da sanmıyorum. Örneğin Brüksel'de yapılan açıklama yanlıştı. Afgan Hükümeti'nin de onayı yoktu Taliban'ın da onayı yoktu. Kaldı ki oradaki yanlış bir anlaşma"
 

Hikmet Çetin, Afganistan ve Dış politikada önemli bir isim

 


Cumhurbaşkanı  Süleyman Demirel'e dış politika alanında başdanışmanlık yapan Hikmet Çetin, 2003-2006 yılları arasında NATO Afganistan Kıdemli Sivil Temsilcisi olarak görev yapmıştır. Mart 1995 - Ekim 1995 ve Ekim 1978 - Kasım 1979 tarihleri arasında Başbakan yardımcılığı görevini sürdüren Çetin, birçok hükûmette görev almıştır.
 

 

 

20 Kasım 1991 tarihinde Süleyman Demirel'in başkanlığında kurulan DYP-SHP koalisyon hükûmetinde dışişleri bakanı olarak atandı. Tansu Çiller tarafından Haziran 1993'te kurulan 2. DYP-SHP kolisyon hükûmetinde bu görevini muhafaza etti. 27 Temmuz 1994 tarihinde Dışişleri Bakanlığı'ndan istifa etti. Şubat 1995'te CHP ile SHP'nin birleştiği kurultayda CHP genel başkanlığına seçildi, bu görevi aynı yılın eylül ayına kadar devam ettirdi.