Hazırlanacak Kararname İle Elektronik Sigara Yasaklanacak! Birçok Ülke İçin Örnek Teşkil Edecek

Hazırlanacak Kararname İle Elektronik Sigara Yasaklanacak! Birçok Ülke İçin Örnek Teşkil Edecek
Bir ilke imza atılarak, tek kullanımlık elektronik sigara satışının yasaklanması gündemde. Bu adım, elektronik sigara kullanımının ve sağlık risklerinin daha geniş bir şekilde ele alınması ve toplum sağlığının korunması amacıyla atılan önemli bir adım olarak öne çıkıyor. Yasak, elektronik sigaranın yaygın kullanımını endişelerin ve bilinçlendirme çalışmalarının bir sonucu olarak değerlendiriliyor.

Elektronik sigara ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Tek kullanımlık elektronik sigaralar o tarihten itibaren yasaklanacak.

Elektronik sigara sektöründe önemli bir gelişme yaşandı. Belçika, Avrupa Birliği'nde öncü bir adım atarak "vapes" adı verilen tek kullanımlık elektronik sigaraların satışını yasaklıyor. Bu karar, diğer ülkeler için örnek teşkil edecek nitelikte.

elektoroniksigara.png

Tek kullanımlık vapes'lerin satışının 1 Ocak 2025'ten itibaren yasaklanacağı belirtiliyor. Bu adım, elektronik sigara endüstrisindeki düzenlemelerin sıkılaştırılması ve halk sağlığının korunması adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

ÇOCUKLAR ARASINDA POPÜLERLEŞTİ

Gece dükkanları ve çevrimiçi platformlarda satılan Muz, kavun, pamuk şeker gibi çeşitli aroması bulunan tek kullanımlık vapes’ler, sigarayı bırakmak isteyenler için alternatif olarak sunuluyor.

elektroniksigara.png

Ancak Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke (Vooruit) bu durumun tersine döndüğünü özellikle 12 yaş civarındaki gençler arasında popüler olduğunu söyleyerek eleştirdi.

Vandenbroucke vapeslerin yasaklanma adımını, yeni nesillerin sigaraya bağımlı hale gelmesini önlemek amacı ile yapıldığını söyledi.

1 Ocak 2025 itibariyle yürürlüğe girecek olan söz konusu düzenleme, hali hazırda reşit olmayanlara satışı yasak olan vapesleri de kapsıyor.