Haiti'de 8 Türk vatandaşı kaçırıldı

Türkiye'nin Haiti Başkonsolosluğu, 8 Türk vatandaşının Haitili bir çete tarafından alıkonulduğunu duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Mayıs 2022 20:03
Haiti'de 8 Türk vatandaşı kaçırıldı

Haiti ve Dominik yerel medyasında yer alan haberlere göre, çeteler arası çatışmaların yaşandığı Haiti'de Dominik Cumhuriyeti'nden otobüsle Haiti'ye geçen ve aralarında en az 8 Türk'ün de bulunduğu bir grup kaçırıldı.

ABD'lilerin kaçırıldığı bölge

Haiti24 isimli web sitesinde yer alan haberde grubun, dün öğleden sonra geçtiğimiz sene ABD ve Kanadalı bir grup misyonerin de kaçırıldığı Croix-des-Bouquets bölgesi yakınlarında kaçırıldığı bilgisi yer aldı. Haiti polis sözcüsü konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.

Devlet Başkanı'na suikast sonrası ülke karışık

Geçtiğimiz sene Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise'nin bir suikast sonucu öldürülmesinin ardından ülkede çeteler her geçen gün güçlerini artırıyorlar.

Birleşmiş Milletler'den (BM) Cuma günü yapılan açıklamada Haiti'nin Port-au-Prince yakınlarında çeteler arasında patlak veren çatışmalarda en az 75 kişinin hayatını kaybettiği duyurulmuştu.

Büyükelçiliği harekete geçti

Haiti'de, içinde 8'i Türk 17 kişinin bulunduğu otobüsün kaçırılmasıyla ilgili Dominik Cumhuriyeti'nde bulunan Santo Domingo Büyükelçiliği harekete geçti.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Dominik Cumhuriyeti'nden Haiti'ye giden ve içinde 8'i Türk vatandaşı 17 kişinin bulunduğu otobüs, silahlı gruplar tarafından kaçırıldı. Olayla ilgili güvenlik güçleri çalışma başlatırken, otobüste bulunanların fidye için kaçırıldığı ifade edildi. Santo Domingo Büyükelçiliği'nin Türk vatandaşlarının kurtarılması amacıyla harekete geçtiği ve Dominik Cumhuriyeti ile Haitili makamlarla temas halinde olduğu öğrenildi.