Güney Osetya Rusya'ya katılmak için referanduma gidiyor

Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'nın Devlet Başkanı Anatoliy Bibilov, dün kararname imzalayarak Rusya’ya katılım için 17 Temmuz’da referandum yapılacağını açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Mayıs 2022 13:54
Güney Osetya Rusya'ya katılmak için referanduma gidiyor

Bağımsızlığını tek taraflı ilan eden Güney Osetya'nın Devlet Başkanı Anatoliy Bibilov açıklamada "Güney Osetya halkının Rusya ile yeniden birleşme konusundaki tarihsel isteğe" uygun olarak referanduma gidileceği belirtildi.

Tarih: 17 Temmuz

Referandum 17 Temmuz 2022 tarihinde yapılacak ve halka "Güney Osetya ile Rusya’nın birleşmesini istiyor musunuz" sorusu sorulacak.

Anatoli İlyiç Bibilov'un, 9 Mayıs’ta düzenlenen seçimlerde ikinci turu kaybetmesi ardından 21 Mayıs’ta görevi Alan Gagloyev’e bırakması bekleniyor.

Güney Osetya ve Abhazya sorunu

Gürcistan ordusu ile Rusya'nın desteklediği Abhazyalı ayrılıkçılar arasında 1992-1993'te 13 ay boyunca savaş yaşanmıştı.

Rusya ile Gürcistan arasında 2008'de Güney Osetya Savaşı olarak bilinen çatışmalar çıkmış, savaşın ardından Rusya'nın desteklediği Abhazya ve Güney Osetya bölgeleri, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti.

KAYNAK: DHA