Gazze'deki Katliamları Destekleyen Biden, Rusya'nın Çocuk Hastanesini Vurmasına Tepki Gösterdi

Gazze'deki Katliamları Destekleyen Biden, Rusya'nın Çocuk Hastanesini Vurmasına Tepki Gösterdi
ABD Başkanı Joe Biden Rusya'nın Kiev'e düzenlediği saldırıları "vahşetin korkunç bir hatırlatıcısı" olarak nitelendirip tepki gösterdi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya'nın Kiev'deki çocuk hastanesine yönelik füze saldırılarına verdiği tepki, insani krizlere verilen tepkilerin nasıl seçici bir biçimde yapıldığını gösteriyor.

Biden, Rusya'nın Ukrayna'nın başkentindeki çocuk hastanesine düzenlediği saldırıları "vahşetin korkunç bir hatırlatıcı" olarak nitelerken, aynı zamanda İsrail'in Gazze Şeridi'nde 10 aydır devam eden sivil yerleşimlere yönelik saldırılara karşı sessiz kalmakta ve hatta İsrail'e askeri ve maddi yardım desteği sağlamaktadır.

ABD'NİN ÇİFTE STANDARTI

İsrail'in Gazze Şeridi'nde 40 bine yakın Filistinliyi öldürmesi ve sivil yerleşim alanlarını hedef alması, uluslararası kamuoyunda büyük tepki çekmişken, ABD'nin tutumu tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Filistinlilerin sığınak olarak kullandığı hastane ve okulların bombalanmasına karşın ABD'nin sessizliği, Biden'ın Ukrayna'daki çocuk hastanesi saldırısına gösterdiği duyarlılığın yanında dikkat çekici bir çifte standardı ortaya koyuyor.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'nın Kiev'e düzenlediği yoğun füze saldırısında çocuk hastanesinin zarar gördüğünü ve Kiev'in yanı sıra Dnipro, Kriviy Rig, Slovyansk ve Kramatorsk kentlerinin 40'tan fazla farklı füze ile hedef alındığını açıkladı.

aa-20240708-35089906-35089897-ukrayna-rusyanin-kieve-duzenledigi-yogun-fuze-saldirisinda-cocuk-hastanesi-zarar-gordu.jpg

Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, Rus ordusunun saldırısı sonucu "Ohmatdit Çocuk Hastanesi"nin zarar gördüğünü belirtirken, Kiev Şehri Askeri İdare Başkanı Sergey Popko da Dnipro ilçesindeki sağlık merkezinin kısmen yıkıldığını bildirdi. Ukrayna İçişleri Bakanı İgor Klimenko ise Rusya'nın düzenlediği füze saldırılarında ölenlerin sayısının 36 olduğunu, yaralı sayısının ise 166'ya yükseldiğini açıkladı.

Kaynak:AA