FT: Sisi'den Ankara'ya 'ihvanı bitirin' önkoşulu

Türkiye'de içinde bulunduğu ekonomik ve politik krizler nedeniyle anlaşmazlık yaşadığı ülkelerle ilişkileri normalleştirme adımlarına devam ederken İngiliz Financial Times'tan Mısır iddiası geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Mayıs 2022 14:38
FT: Sisi'den Ankara'ya 'ihvanı bitirin' önkoşulu

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Financial Times (FT) "Türkiye’nin Arap dünyasındaki muhalif medya için güvenli bir liman olma rolü, Cumhurbaşkanı raproşman (yakınlaşma) istediği için tehdit altında. Mısır’dan kaçan medya, Erdoğan’ın bölgesel reset politikası tarafından baskı altında" ifadelerine yer verdi.

FT tarafından yayınlanan makalede, Arap ülkeleriyle normalleşme sürecine giren Türkiye için "bazı tavsiyeler" yer aldı.

'Eleştiriyi azaltın' uyarısı

Sözcü'nün Financial Times'tan aktardığına göre, son 6 yıldır Kahire yönetimini İstanbul’dan yaptığı yayınlarla eleştiren Al-Sharq isimli medya kuruluşunun son dönemde Türk yetkililer tarafından, "eleştiriyi azaltmaları" yönünde uyarılar geldiğini söyledi. Bu açıklamayı yapan ise Al-Sharq’ın sahibi ve Mısır’ın eski cumhurbaşkanı adayı Ayman Nour oldu.

Makalede, "Bu medya kuruluşları özgürce yayın yapabiliyordu. Fakat son aylarda durum değişti. Zayıf bir ekonomiyle mücadele eden Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, eskiden düşmanları olarak gördüğü Ortadoğu’daki ülkelerle ticaret ve yatırımı artırmak için ilişkileri kuvvetlendirmek istedi. Bu da Arap muhalefeti için güvenli bir yer olan Türkiye’deki Mısır kanallarını etkiledi" denildi.

Nour, "Türkiye devleti bana bölgede raproşman olduğunu ve Mısırlıların bazı çok net ön koşulları olduğunu söylediler. Bunlar arasında Türkiye’den yayın yapan TV kanalların kapatılması ve çalışma alanlarının azaltılması olduğunu söylediler" dedi.

'Sisi ile ilgili haberleri silin'

Al-Sharq’ın internet sitesinden bazı haberlerin silinmesinin istendiğini aktaran Nour, "Sisi, istihbarat başkanı ya da Sisi’nin aile üyeleriyle ilgili konuşulmamasını istediler" dedi. Al-Sharq’ın yanı sıra Sisi karşıtı yayın yapan Mekameleen isimli Mısır TV’si de Türkiye’deki operasyonlarını sonlandırma kararı almıştı.

Mısırlı gazeteciler, Sisi’nin tekrar görüşme için Ankara’ya koşul verdiği ve Ankara’dan bu kanalları kapatmasını ya da yayınlarını yumuşatmasını istediğini söyledi.

Laura Pitel imzalı makalede, "Sisi, Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi’nin yerine geçtikten sonra birçok muhalif Türkiye’ye gitti ve burada Sisi’nin rejimine karşı nadir görülen bir platform elde ettiler. Fakat Türkiye’nin ekonomisi baskı altındayken ve gelecek yıl yapılacak seçimler yaklaşırken, Türkiye Cumhurbaşkanı Körfez’deki rakipleri ve Mısır’la ticaret ve yatırımı artırmak için anlaşmazlıkları çözmek istedi" denildi.

Mısır’la ilişkilerin Suudi Arabistan’dan çok daha zor olduğuna dikkat çeken Financial Times, Türk ve Mısırlı yetkililerin iki tur görüşme yaptığını hatırlattı. Fakat bu ayın başında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da görüşmelerin diğer ülkelerle olan görüşmelerden daha yavaş ilerlediğini söylediğine de dikkat çekildi.

'Yüzde 90'ında Türkiye pasaportu var'

Financial Times’a konuşan İstanbul merkezli Ortadoğu ve Kuzey Afrika Editörleri Ağı isimli kuruluşun başkanı Ebubekir Hallaf, "Ülkede Mısır muhalefetinden yaklaşık 800 kişi çalışıyor ve bunların yüzde 90’ının Türk pasaportu var" dedi.

Taviz gündemi

Türkiye son dönemde bölgedeki ülkelerle ilişkilerini normalleştirmeye çalışırken uluslararası medya kuruluşları Ankara’nın bazı ülkelere taviz verdiğini öne sürdü. Ortadoğu medyası Türkiye’nin İsrail ile ilişkileri geliştirmek için ülkedeki Hamas üyelerini sınırdışı ettiğini yazarken, Tel-Aviv hükümetinin kapsamlı bir sunum yaparak Hamas üyelerinin terörle bağlantılarının da Ankara’ya sunulduğu öne sürülmüştü.

Öte yandan geçen haftalarda Suudi Arabistan’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ziyaretinden önce gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin kapatılması da uluslararası kamuoyunda dikkat çekmişti.