Eski Brezilya lideri: Zelenski kendini pastadaki kiraz sanıyor

Brezilya'nın eski lideri Luiz Inacio Lula da Silva dünyanın önde gelen yayın organlarından Times dergisine röportaj verdi. Lula, verdiği demeçte Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta Batı'nın Zelenski'ye cesaret verdiğini ifade ederek, "Zelenski kendini pastanın üzerindeki kiraz sanıyor" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Mayıs 2022 09:46
Eski Brezilya lideri: Zelenski kendini pastadaki kiraz sanıyor

Eski Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Ukrayna lideri Vladimir Zelenski'nin Rusya ile savaş istediğini söyleyerek, "Aksini düşünseydi Kremlin ile askeri harekat başlatmadan çok önce müzakere ederdi" dedi.

'Zelenski, savaştan Putin kadar sorumlu'

"Bazen oturup Ukrayna Devlet Başkanı'nı, televizyonda konuşurken, alkışlanırken, tüm (Avrupalı) parlamenterler tarafından ayakta alkışlanırken izliyorum da" diyen Lula, şöyle devam etti: "Bu adam, savaştan en az (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin kadar sorumlu. Çünkü savaşın tek bir suçlusu olmaz. Ukrayna lideri, 'Hadi, bir süreliğine NATO meselesi hakkında konuşmayı bırakalım, AB'ye katılma hakkında konuşalım. Önce oturup biraz daha tartışalım' diyebilirdi."

'Zelenski müzakere masasında olmalı'

Lula, "Gösterinin bir parçası gibi görünüyor. Sabah, öğle ve akşam televizyonda. İngiltere parlamentosunda, Alman parlamentosunda, Fransız parlamentosunda, İtalyan parlamentosunda, sanki siyasi bir kampanya yürütüyormuş gibi. Zelenski'nin olması gereken yer müzakere masası" dedi.

'İyi bir komedyendin'

Hiç kimsenin barış inşasına katkıda bulunmaya çalışmadığını, herkesin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı nefreti körüklediğini ancak bunun hiçbir şeyi çözmeyeceğini vurgulayan Lula, şunları söyledi: "Bir anlaşmaya varmamız gerekiyor. Fakat insanlar savaşı teşvik ediyor. Bu adamı (Zelenski) cesaretlendiriyorsunuz ve sonra o da pastanızdaki kiraz olduğunu sanıyor. Ciddi konuşmalıyız; 'Tamam, iyi bir komedyendin. Ama artık bırak, televizyona çıkman için savaşa gerek yok. Ve Putin'e şunu söylemeliyiz: 'Silahın çok ama Ukrayna'da kullanmanıza gerek yok. Hadi müzakere edelim."

'Ukrayna liderinin tutumu tuhaf'

Zelenski'nin 24 Şubat'ta Rusya'nın Ukrayna'yı kuşatmasından önce müzakerelere devam etmesi gerekip gerekmediği yönündeki soruyu yanıtlayan eski Brezilya lideri, Zelenski'nin tutumunu "biraz tuhaf" karşıladığını belirtti.

'Biden Moskova'ya gitmeliydi'

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden için de "savaşı kışkırtmamalıydı" diyen Lula, "ABD'nin çok fazla siyasi nüfuzu var. Ve Biden, savaştan kaçınabilirdi, savaşı kışkırtmayabilirdi. Daha fazla konuşabilirdi, konuya daha fazla dahil olabilirdi. Biden, Putin'le görüşmek üzere Moskova'ya gidebilirdi. Bir liderden beklenecek tavır budur. İşler rayından çıkmasın diye müdahale etmesi gerekirdi. Bunu yaptığını düşünmüyorum" diye konuştu.

'Politikacılar ne ekerse onu biçer'

Lula, "Suçlu sadece Putin değil. ABD ve Avrupa Birliği (AB) de suçlu. Ukrayna, işgalinin nedeni neydi? NATO? O zaman ABD ve Avrupa 'Ukrayna NATO'ya katılmayacak' demeliydi. Bu, sorunu çözerdi" değerlendirmesini yaparak, politikacıların ne ekerse onu biçtiğini sözlerine ekledi.