Erdoğan'ın Arabuluculuğu 'Mümkün Değil' Demişti, Şimdi Fidan'ı Destekliyor

Erdoğan'ın Arabuluculuğu 'Mümkün Değil' Demişti, Şimdi Fidan'ı Destekliyor
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Dışişleri Bakanı Fidan'ın Ukrayna krizinin çözümü için önerdiği barış platformunu desteklediklerini açıkladı. Bu açıklama önceki tutumlarıyla çelişmesi soru işaretleri yarattı.

Rusya ve Türkiye arasında Ukrayna krizinin çözümüne yönelik yeni gelişmeler yaşanıyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'nin Ukrayna krizinin çözümü için bir barış platformu önerisini desteklediklerini açıkladı.

Peskov, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın barış platformunun oluşturulması gerektiği yönündeki açıklamasına yönelik; "Türkiye'nin önerisi doğrultusunda böyle bir platformun oluşturulması iyi olurdu. Elbette müzakerelerden hiçbir zaman vazgeçmedik. Aksine tüm ilgili tarafların katılımıyla müzakerelerin yapılmasından yanaydık" dedi.

'MÜMKÜN DEĞİL' DEMİŞTİ

Bu açıklamalar, Rusya'nın Türkiye'nin barış platformu önerisine olumlu yaklaştığını gösterirken, Peskov'un daha önceki açıklamalarıyla bir karşıtlık oluşturuyor. Daha önce 3 Temmuz'da yapılan bir görüşme sonrasında Kremlin Sözcüsü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna-Rusya arasındaki savaşın sona erdirilmesi için arabuluculuk teklifinin mümkün olmadığını belirtmişti.

aa-20240703-35043634-35043624-cumhurbaskani-erdogan-kazakistanda.jpg

HAKAN FİDAN'IN AÇIKLAMASI

Türk Devletleri Teşkilatı Gayriresmi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nda Fidan, "Türkiye olarak savaşın sonlandırılması için kalıcı barışa dönük çabaların daha geniş bir zemine yayılması gerektiğini düşünüyoruz. Kutuplaşmanın derinleşmesini önleyecek, katılım ve temsil niteliği yüksek, diplomasiyi önceleyen bir barış platformu tesis edilmesi gerekmekte. Savaşın farklı boyutlarından etkilenen ülkeler olarak tamamlayıcı bir anlayışla hep birlikte bu yönde çalışmalıyız." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak:AA