Efsane isim tutuklandı

Efsane isim tutuklandı
20 milyar dolar borcu bulunan Japon otomobil üreticisi Nissan'ı 2000'li yılların başında iflastan kurtarması ile üne kavuşan Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığının Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su 64 yaşındaki Carlos Ghosn, gelirini eksik...

20 milyar dolar borcu bulunan Japon otomobil üreticisi Nissan'ı 2000'li yılların başında iflastan kurtarması ile üne kavuşan Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığının Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su 64 yaşındaki Carlos Ghosn, gelirini eksik beyan ettiği gerekçesiyle Japonya'da tutuklandı. Ghosn'un tutuklanması, Renault-Nissan'ın hisselerinin son üç yılın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu.

Nissan şirketinden yapılan açıklamada, iç soruşturmanın Ghosn'un maaşını yıllardır düşük gösterdiğini ortaya koyduğu ve Üst Yöneticinin görevine son verileceği ifade edildi.

Açıklamada, Carlos Ghosn'un firma kazancının şahsi kullanımı dahil diğer kusurlu davranışlarının da tespit edildiği kaydedildi.

Ghosn, 1999 yılında Renault ile sermaye ortaklığı çerçevesinde Japon otomobil şirketinin devrini yönetmek için operasyon direktörlüğü sıfatıyla Nissan'a gelmişti.

Şirketin iyileştirilmesine yönelik fabrikaların kapatılması dahil katı yeniden yapılanma önlemlerine öncülük eden Ghosn, 2001 yılında hisse sahipleriyle yapılan toplantıda Nissan'ın Üst Yöneticiliğine getirildi, 2005'te de Renault'nun Üst Yöneticisi oldu.

SATIŞLARDA İLK KEZ VOLKSWAGEN'İ GEÇMİŞTİ

Yakıt veri manipülasyonu skandalının vurduğu Mitsubishi şirketi de 2016 yılında Nissan-Renault'nun sermaye ortaklığına katıldı. Nissan, Renault ve Mitsubishi ortaklığı, bu yılın ilk yarısında 5,54 milyon araçla, başlıca rakibi Volkswagen'i geride bırakarak dünyanın en büyük otomobil satıcısı oldu.

Ghosn'un Volkswagen ve Toyota gibi iki büyük rakibi geride bırakarak birinciliğe çıkması büyük övgü almış, ünlü CEO için "Artık otomotiv dünyasının en güçlü ismi oldu" tanımlaması yapılmıştı.

Etiketler :