Halk TV Canlı Yayın
Dünya genelinde coronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 80 bini geçti: Toplam vaka 1 milyon 390 bin
Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınında dünya genelinde ölenlerin sayısı 80 bini aştı. Vaka sayısı ise 1 milyon 390 bin'in üzerine çıktı.

halktv.com.tr Dış Haberler

Tüm dünyada salgının bilançosu ağırlaşıyor. Salgının başladığı Çin'de sular durulurken, Avrupa ve ABD'de durum giderek kötüleşiyor.

Trump'tan DSÖ'ye suçlama

ABD'de ise salgın etkisini giderek artırıyor. 24 saat içerisinde 1.371 kişi öldü ve toplam ölü sayısı 12 bin 242'ye çıktı. ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı konuşmada Dünya Sağlık Örgütü'nü (DSÖ) suçlayarak sert ifadeler kullandı. Trump, DSÖ'nün bütçesinin büyük bir kısmının ABD tarafından verildiğini söyledi ve örgütü Çin merkezli hareket etmekle itham etti. DSÖ'nün inceleneceğini de belirten Trump, Çin'e uçuşları durdurmayın önerisinde bulunan örgüte "Bu hatalı öneri neden ABD'ye verildi?" diyerek çıkıştı.

Avrupa'da son durum

İngiltere'de salgında yaşamını yitirenlerin sayısı son 24 saatte 786 kişi artarak 6 bin 159'a yükseldi. Buna karşılık İtalya'da ise son 24 saatte 604 kişi yaşamını yitirdi ve toplam ölü sayısı 17 bin 127'ye çıktı.

İspanya da salgından en çok etkilenen ülkelerden biri olmayı sürdürüyor. Ülkede son 24 saatte 739 kişi coronavirüs nedeniyle ölürken, toplam ölü sayısı da 13 bin 798'e çıktı.

Avrupa'da en çok etkilenen ülkelerden biri de Fransa. Ülkede vaka sayısı son 24 saatte 11 bin 59 artarak 109 bin 69'a yükselirken, ölü sayısı da 1417 artarak 10 bin 328'e çıktı.

Bazı şehirlerde halka maske dağıtma kararı alınan ülkede, başkent Paris'te ise gündüz saatlerinde dışarıda spor yapılması yasaklandı. Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi ise haftasonu sosyal izolasyonda gevşeme yaşandığını ve bunun 'kabul edilemez' olduğunu ifade etti.

İran'da 11 milletvekilinde coronavirüs tespit edildi

İran'da ise son 24 saatte 133 kişi coronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Ortadoğu'da salgının merkezi konumunda bulunan ülkede toplam ölü sayısı 3 bin 872'ye yükselirken, 11 milletvekilinin test sonuçları pozitif çıktı. İran Meclis Başkanlık Heyeti Üyesi Muhammed Rıza Tabeş, tüm milletvekili ve Meclis personeline test yapıldığını belirtirken; tüm test sonuçlarının henüz çıkmadığını, 50 vekilin daha testlerinin pozitif çıkabileceğini ifade etti.

Daha önce İran'da 23 milletvekili hastalığa yakalanmış, Tahran Milletvekili Fatma Rehbet 7 Mart'ta yaşamını yitirmişti.