Çavuşoğlu iddiası: İsveçli mevkidaşına 'Feminist politikanızdan rahatsız oldum' diye çıkıştı

Geçtiğimiz hafta Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları toplantısına dair İngiliz haber ajansı Reuters'dan tepki toplayacak bir iddia öne sürüldü. İddiaya göre, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun İsveçli mevkidaşı Linde'ye sesini yükselterek 'feminist politikasından' rahatsız olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Mayıs 2022 12:46
Çavuşoğlu iddiası: İsveçli mevkidaşına 'Feminist politikanızdan rahatsız oldum' diye çıkıştı

NATO Dışişleri Bakanları toplantısının ardından İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan bir diplomat, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun üyelik tekliflerini kabul etmek adına şartlar koştuğunu ve İsveçli mevkidaşı Ann Linde'ye sesini yükselttiğini iddia etti.

Bir başka NATO diplomatı ise konuya dair, "Bizim için tarihi bir andı. Çavuşoğlu, Linde'nin 'feminist politikasından' rahatsız olduğunu ve duygu sömürüsü yaptığını söyledi" dedi.

Reuters'a konuşan kaynaklara göre, Berlin'de gerçekleşen toplantı, birçok müttefikin durumu sakinleştirmek için sessiz kalmayı tercih ettiği gergin bir atmosferde geçti.

Reuters'ın görüşlerine başvurduğu bir Türk diplomatik kaynak ise Çavuşoğlu'nun Türkiye'nin tutumunu saygılı bir şekilde özetlediğini kaydetti ve diğer iddiaları reddetti.

Öte yandan, İsveç Dışişleri Bakanlığı, Reuters'ın konuya ilişkin yorum talebini yanıtsız bıraktı.