Çavuşoğlu ABD'de: Blinken görüşmesinde masada ne var?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün ABD'li mevkidaşı Bakanı Antony Blinken ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile New York'ta bir araya gelecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mayıs 2022 13:11
Çavuşoğlu ABD'de: Blinken görüşmesinde masada ne var?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya gelecek. Çavuşoğlu'nun gündeminde Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği olması bekleniyor.

Rusya-Ukrayna savaşı ve Finlandiya ile İsveç'in NATO üyelik başvurusunun da gündem maddeleri arasında olacağı görüşmeler öncesinde ABD'de yaşayan Türkiyelilere hitap eden Bakan Çavuşoğlu, ''ABD ile ilişkilerimizdeki yaşadığımız sorunları çözmek istiyoruz" demişti.

Blinken görüşmesinde masada ne var?

Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaparak Bakan Çavuşoğlu'nun ABD ziyaretinin temel amacının "BM Genel Kurulu çatısı altında ilk kez gerçekleştirilecek Uluslararası Göç Gözden Geçirme Forumu'na katılmak" olduğunu, bakanın 16-19 Mayıs'da New York'ta olacağını duyurmuştu:

Açıklamada şu ifadeler de yer aldı: "Ziyaret çerçevesinde Sayın Bakanımız, 18 Mayıs 2022 tarihinde, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın evsahipliğinde New York'ta Birleşmiş Milletler Merkezinde gerçekleştirilecek olan 'Küresel Gıda Güvenliği Eylem Çağrısı' adlı Bakanlar düzeyindeki toplantıya katılacak ve bazı ikili görüşmeler gerçekleştirecektir.

"Sayın Bakanımız ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Blinken'la Türkiye-ABD Stratejik Mekanizmasının Dışişleri Bakanları düzeyindeki ilk görüşmesini gerçekleştirecek, New York'ta Türk-Amerikan toplumu mensuplarıyla da biraraya gelecektir."

Erdoğan-Biden görüşmesi sinyali

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşı Blinken ile bugün New York'ta yapacağı görüşmeyi hatırlatarak bu yıl içinde bir Biden-Erdoğan görüşmesinin olabileceğinin de mesajını verdi:

''Liderler düzeyinde de yine bu çerçevede bu yıl içinde görüşme gerçekleştirmeyi umut ediyoruz. Umarım bu mekanizma çerçevesinde ve sonuç odaklı çalışarak sorunları çözebiliriz ya da azaltabiliriz. Hem de iş birliğimizi geliştirebiliriz."