Bulgaristan'da bölge ülkelerinin enerji güvenliği görüşüldü

Bulgaristan'ın başkenti Sofya’da düzenlenen Uluslararası Balkanlar Yuvarlak Masa Toplantısı’nda, enerji güvenliği, kaynakların çeşitlendirilmesi ve yeşil enerjiye geçilmesinde bölge ülkeler arasındaki iş birliği ele alındı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Mayıs 2022 15:22
Bulgaristan'da bölge ülkelerinin enerji güvenliği görüşüldü

Toplantının ev sahipliğini yapan Bulgaristan Enerji Bakanı Aleksandar Nikolov, "Bölge ülkeleri ile altyapı temelinde iş birliğinin geliştirilmesinde uygulanabilecek tüm senaryolar üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Bulgaristan ile Sırbistan’ın doğalgaz aktarım ağlarının birbirine bağlanması için bir mutabakat imzalandığını belirten Nikolov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Doğal gaz ikmalleri konusunda Bulgaristan ve Yunanistan birlikte çalışacak. Tüm bölgeye doğal gaz tedariki için imkanlar değerlendiriliyor. Ayrıca Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan’ın sistem operatörleri arasında aktarım kapasitelerinin artırımı ve yeni yeşil enerji güçlerin takviyesi için anlaşma imzalanacak"

Bölgesel işbirliği çalışma grubu

Toplantıda, Avrupa Birliği’nin (AB) ortak enerji satın alma platformu dahilinde bölgesel bir iş birliği çalışma gurubunun oluşturulması da kararlaştırıldı. Çok kısa sürede faaliyete girecek bu çalışma grubuna İtalya, Yunanistan, Türkiye, Romanya, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Ukrayna ve Azerbaycan temsilcilerinin katılacağı öğrenildi.

Toplantıya katılan Başbakan Kiril Petkov da, Bulgaristan’ın doğalgaz tedarikini çeşitlendirmekle kalmayacağını, tüm bölgenin dağıtım merkezi olacağını söyledi. Petkov, ülkenin ABD ve Mısır’dan sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatı konusunda yaptığı görüşmelerde hızla ilerlediklerini de kaydetti.

Toplantıya Türkiye'den Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostis Hatzidakis, Romanya Enerji Bakanı Virgil Popescu, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Madencilik ve Enerji Bakanı Zorana Mihajlovic, Kuzey Makedonya Ekonomi Bakanı Kreshnik Bekteshi, Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, Ukrayna Enerji Bakanı German Galushchenko ve diğer yetkililer de katıldı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı