Bozkurt işareti krizi: Uruguay Büyükelçi atamasını askıya aldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Uruguay ziyareti sırasında Ermeni göstericilere "bozkurt" işareti yapması, Türkiye-Uruguay ilişkilerinde gerginliğe neden oldu. Uruguay'ın sözkonusu işaretin ardından tepki olarak Ankara'ya büyükelçi atamasını askıya aldığı bildirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Mayıs 2022 14:48
Bozkurt işareti krizi: Uruguay Büyükelçi atamasını askıya aldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 24 Nisan'daki Uruguay ziyareti sırasında Ermeni protestoculara bozkurt işareti yapmasının ardından başlayan gerilim devam ediyor.

Çavuşoğlu'nun hareketine Uruguay muhalefetinden tepki geldi. Uruguay'ın yeni Ankara büyükelçisi olarak seçilen Hugo Cayrus'un atanması ise Senato'dan döndü. Sözkonusu gelişme ardından Senato'da muhalefet, Ankara büyükelçisi adayı Hugo Cayrús'un Türkiye'ye gitmesini durdurma kararı aldı.

İspanya merkezli günlük gazete El País'in haberine göre, vekiller oy birliğiyle Cayrús'un atanmasını reddetti. Frente Amplio (Geniş Cephe) isimli muhalefet bloğundan Senatör Liliam Kechichian, Cayrús'un dosyasının tekrar Uluslararası İlişkiler Komitesi'ne gönderilmesine karar verdi. Kararda Cayrús'un deneyimli bir diplomat olduğuna vurgu yapılırken bu kararın onun deneyimi ve geçmişi ile bir bağlantısı olmadığı vurgulandı.