Biden: ASEAN ilişkilerinde yeni bir çağ başladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, ABD ile Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) arasındaki ilişkilerde yeni bir çağ açıldığını bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Mayıs 2022 09:31
Biden: ASEAN ilişkilerinde yeni bir çağ başladı

ABD Başkanı Joe Biden, Washington'da ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlenen ABD-ASEAN Özel Zirvesine katılarak bir konuşma yaptı. ABD ile ASEAN ülkeleri arasındaki ilişkilerin önemine işaret eden Biden, "Sadece dostluğumuzun 45. yılını kutlamıyor, ABD-ASEAN ilişkilerinde yeni bir çağ açıyoruz" ifadesini kullandı.

Biden, iki gündür süren oturumlarda Covid-19'un kontrol altına alınması ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi konuları ele aldıklarını aktararak, "Bu görüşmeler, Pasifik ve ASEAN bölgesinin ABD için ne kadar önemli olduğunu göstermiştir" yorumunu yaptı.

"Açık ve özgür bir Hint-Pasifik bölgesi" misyonlarını sürdürdüklerini belirten Biden, bölgeye 150 milyon dolar daha yatırım yapacaklarını aktardı.

Biden, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Yohannes Abraham'ı ABD'nin ASEAN Daimi Temsilciliğine aday gösterdiğini duyurdu.

ASEAN ülkeleri

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Örgütü’nün temeli Endonezya, Filipinler, Malezya, Singapur ve Tayland Dışişleri Bakanlarının 8 Ağustos 1967’de Bangkok’ta imzaladıkları beş maddelik bildirgeyle atıldı.

ASEAN; ekonomik, sosyal, kültürel, teknik, eğitim ve diğer alanlarda işbirliği gerçekleştirilmesi ile adalet kavramına, hukuka ve Birleşmiş Milletler ilkelerine saygı çerçevesinde bölgesel barış ve istikrarın sağlanması amacıyla kuruldu.

Örgüte üye ülkeler, Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Singapur (kurucu üyeler), Bruney, Vietnam, Laos, Myanmar ve Kamboçya'dır.

ABD örgütün diyalog ortakları arasında yer alırken, Türkiye ise sektörel diyalog ortağıdır.

KAYNAK: Anadolu Ajansı