Belarus Ukrayna sınırına asker gönderiyor

Belarus, özel harekat birliklerini Ukrayna ile güney sınırı olan üç bölgeye konuşlandırma kararı aldığını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Mayıs 2022 09:34
Belarus Ukrayna sınırına asker gönderiyor

Belarus Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, ülkenin Ukrayna ile güney sınırı olan üç bölgeye özel operasyon güçlerinin konuşlandırılacağı bilgisi verildi. Belarus Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan bu açıklama Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun Rusya'nın füze yapımında Minsk yönetimine yardımcı olacağını söylemesini takip etti.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Rusya'nın, İskender tipi füze üretmelerine yardımcı olacağını söyledi. Savunma yetkilileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Lukaşenko, Moskova'nın, kendilerine Rusya'nın İskender füzesine benzer bir füze de dahil olmak üzere füze üretimi konusunda yardım etmeyi kabul ettiğini duyurdu.

Bu konuda tam destek aldıklarını ifade eden Belarus lideri, Putin'in, Rusya uzay ajansı Roscosmos Başkanı Dmitry Rogozin'e Belarus'a gerekli desteği vermesini söylediğini bildirdi.

Yasaklı füze

ABD ile Rusya arasında 1987'de imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) ile Rus yapımı İskender füzesinin özellikleri sebebiyle kullanılmama kararı alınmıştı.