Avusturya doğalgaz ambargosuna karşı

Avusturya Ekonomi Bakanı Margarete Schramböck, Alman basınına yaptığı açıklamada Rusya’ya yönelik olası bir doğalgaz ambargosuna karşı olduklarını belirtti. Schramböck bu konunun Avusturya için "kırmızı çizgi" olduğunu vurguladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Mayıs 2022 14:08
Avusturya doğalgaz ambargosuna karşı

Avusturya Ekonomi Bakanı Margarete Schramböck, Alman basınına yaptığı açıklamada, hem Avusturya’nın hem de Almanya’nın doğalgaz yaptırımı uygulamayı kaldıramayacağını ifade ederek, her iki ülkenin olası bir doğalgaz ambargosuna karşı olduğunu, bunun faydadan ziyade zarara yol açacağını belirtti.

'Kırmızı çizgimiz'

Doğalgaz ambargosunu reddettiklerinin altını çizen Schramböck, "Avusturya için doğalgaz ambargosu net olarak kırmızı çizgidir" dedi.

'Vergilerle ancak Rus gazı alınabilir'

Schramböck, vatandaşların ödediği vergilerle yalnız Avusturya’nın doğalgaz ihtiyacının karşılanabileceğini ve bu doğrultuda doğalgazın depolanacağını kaydederek, "Ancak biz Avusturya vergileriyle Almanya, Fransa ve Hollanda için doğalgaz satın alamayız" ifadesini kullandı.

Doğalgaz deposu doluluk oranı yüzde 18

Ülkenin doğalgaz depolarının doluluk oranının şu an için yüzde 18 seviyelerinde olduğunu aktaran Schramböck, bu oranı yüzde 80'e çıkarmayı hedeflediklerini, Rusya’ya alternatif oluşturacak seçenekler üzerinde de çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

İddialar yalanlanmıştı

Doğalgaz ihtiyacının yüzde 80’ini Rusya’dan karşılayan Avusturya’nın Rus enerji şirketi Gazprom’un şartlarını kabul ettiği ve ruble ödeme yapacağı yönünde haberler, geçen hafta uluslararası kamuoyunda geniş yankı bulmuş, ancak hem Başbakan Karl Nehammer hem de Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, bu iddiaları yalanlamıştı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı