Almanya'da maymun çiçeği alarmı: Karantina kararı

Dünya maymun çiçeği virüsünün yarattığı "yeni salgın" endişesiyle çalkalanmaya devam ederken Belçika'nın ardından bir ülke daha karantina kararı konuşuluyor. Almanya'da maymun çiçeği virüsü tespit edilenlere 21 günlük karantina uygulanması istendi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Mayıs 2022 17:00
Almanya'da maymun çiçeği alarmı: Karantina kararı

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, maymun çiçeği virüsü tespit edilenler ile temaslılara en az 21 günlük karantina uygulanmasını istedi.

Lauterbach, Bremen kentinde Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler ile düzenlediği basın toplantısında, maymun çiçeği virüsü ile ilgili yaşanan durumun bir pandeminin başlangıcı olmadığını belirterek virüsün ve bununla nasıl mücadele edileceğinin bilindiğini söyledi.

Bu tür vakaların geçmişte de ortaya çıktığını, ancak durumun ciddiye alınması gerektiğini kaydeden Lauterbach, temas takibi ve dikkatli olmayla virüsün kontrol altına alınabileceğini dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada ise sözkonusu hastalığın yakın temastan yayıldığı hatırlatılarak hijyen ve korunulan cinsel ilişkinin yayılmayı önleyecek etkenler arasında olduğu belirtildi.

'Karantina öneriyoruz'

Lauterbach, endeminin erken evrelerinde sert ve erken müdahalenin önemli olduğunu, bundan dolayı eyaletlerin uygulaması için RKI ile birlikte tavsiyeler geliştirdiklerini, bu tavsiyelerin en önemli bölümünün virüse yakalananların en az 21 gün karantinaya alınması olduğunu belirtti.

Lauterbach, bu virüsün bulaştığı kişiler ve bunlarla temas edenlere de 21 gün karantina uygulanmasını tavsiye ettiklerini ifade etti.

Almanya'da 5 vaka tespit edilirken Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler konuştuğu basın toplantısında vakaya rastlanan kişilerin şu ana kadar erkek olduğunu belirtti.

'Bu virüsün Avrupa'da yayılmasını önleyebiliriz'

Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa’daki diğer kurumlarla da iletişimde olduklarını aktaran Lauterbach, bu virüsü Avrupa’da durdurulabileceklerini kaydetti. RKI Başkanı Wieler de son dönemde maymun çiçeği virüsünün birçok ülkede görüldüğünü, 16 ülkede 177 vakanın ortaya çıktığının bilindiğini söyledi.

Almanya’da ilk vakanın 22 Mayıs’ta görüldüğünü belirten Wieler, ülkede şimdiye kadar RKI’ye 5 maymun çiçeği virüsü vakası bildirildiği bilgisini paylaştı. Wieler, bunların hepsinin erkek olduğunu ancak virüsün herkese bulaşabileceğini ifade etti.

Ülkede başka vakaların ortaya çıkmasının beklendiğine işaret eden Wieler, mevcut bilgilere göre şu an genel nüfusun sağlığına yönelik riskin düşük olduğu kaydetti.