ABD alarm verdi: Maymun Çiçeği aşısını duyurdular

Afrika ülkelerinde sıklıkla rastlanan, bu yıl Avrupa ülkelerinde de görülen Maymun Çiçeği virüsü için ABD'nin en yetkili kurumu CDC, aşı kararını kamuoyu ile paylaştı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Mayıs 2022 12:25
ABD alarm verdi: Maymun Çiçeği aşısını duyurdular

Dünyada "yeni bir salgın mı?" endişesi yaratan maymun çiçeği virüsüne ilişkin ABD'nin en yetkili kurumu CDC aşı kararını kamuoyu ile paylaştı.

CDC, ABD'de görülen maymun çiçeği vakalarındaki artış sonrası kullanılacak aşıyı piyasaya sürmeye başladığını açıkladı.

CDC'nin Yüksek Sonuçlu Patojenler ve Patoloji Bölümü müdür yardımcısı Dr. Jennifer McQuiston, açıklamasında iki dozluk maymun çiçeği ve çiçek hastalığını önlemek için lisanslı Jynneos aşısının piyasaya sürüldüğü bilgisine yer verdi.

ABD'deki vaka sayısının artmasının muhtemel olduğunu belirten McQuiston, 'İyi bir aşı stoğumuz var' dedi.

Hastalığın etkeni nedir?

Maymun çiçeği, çiçek virüsüne akraba bir DNA virüsü. Batı Afrika ve Orta Afrika (Kongo Havzası) olmak üzere iki alt tipi bulunuyor. Batı Afrika, Kongo türüne göre daha hafif seyirli hastalık yapıyor. Şu an genetik analizler tamamlanmamış olsa da Afrika dışında görülen vakaların Batı Afrika alt tipi olduğu öngörülüyor.

Belirtileri neler?

Maymun çiçeği, ateş, baş ağrısı, yorgunluk, yaygın vücut ağrıları, lenf bezlerinde şişlik ve cilt lezyonlarına (döküntü) neden oluyor. Lenf bezi şişliği, maymun çiçeğinin, çiçek, su çiçeği ve kızamıktan ayıran en önemli belirtisi. Yakınmalar, virüsle temastan ortalama 6-13 gün sonra ortaya çıkıyor.

İlk 5 gününde ateş, şiddetli baş ağrısı, lenf bezlerinde şişme, sırt ağrısı ve aşırı halsizlik yaşanan hastalıkta, ciltteki döküntüler de ateş başladıktan sonra 1-3 gün içinde görülüyor. Avuç içi, ayak, ağız içi, genital bölge ve gözlerdeki lezyonlar, kabuk bağlayıp düşmesiyle ortadan kalkıyor.