Alman Şansölyesine 'sosis' dedi, özür dilemeyi reddetti

Ukrayna'nın Berlin Büyükelçisi Andrey Melnik, Ukrayna ile Almanya arasında son zamanlarda tansiyonun yükselmesi konusunda Ukrayna'yı suçlayan Almanya Şansölyesi Olaf Scholz için "sosis" ifadesini kullandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Mayıs 2022 12:35
Alman Şansölyesine 'sosis' dedi, özür dilemeyi reddetti

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz çarşamba günü yaptığı bir konuşmada, Ukrayna'nın başkenti Kiev'i ziyaret etmemesi istenen Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'ın küçük düşürülmesi konusunda Almanların kızgın olduğunu ifade etmişti. Ukrayna'nın Berlin Büyükelçisi Andrey Melnik ise Scholz'ün kızgınlığını dile getirmesini "sosis" ifadesiyle eleştirdi.

'Rusya'ya yakınlığından' reddedildi

Alman gazetesi Bild yaptığı haberde, Steinmeier'ın küçük düşürülmesinin sebebinin Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov başta olmak üzere Rusya ile yakın ilişkisi ve tartışmalı Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattına gösterdiği destekten kaynaklandığını ifade etti.

'Hem hükümet hem de halk için sorun teşkil ediyor'

Şansölye Scholz ise konu hakkındaki düşüncelerini, "Cumhurbaşkanımızın oraya gitmemesinin istenmesi hem Alman hükümeti hem de Alman halkı için bir sorun teşkil ediyor" şeklinde belirterek diplomatik ilişkileri düzeltmek için Ukrayna'nın üstüne düşeni yapması gerektiğini vurguladı.

'Alıngan sosis'

Almanya'daki Ukrayna Büyükelçisi Andrey Melnik, açıklamalarının ardından Scholz için alıngan insanlara söylenen ve sosis anlamına gelen "Leberwurst" kelimesini kullandı.

Rusya merkezli medya kuruluşu Sputnik'in yaptığı habere göre, Melnik kullandığı "sosis" ifadesi için özür dilemeyi reddetti.

Savaşın başından beri hedefinde

Büyükelçi bu haftanın başında da Ukrayna'nın "acımasız bir imha savaşından" geçtiğini ve "anaokulu olmadığını" hatırlatarak Scholz'u hedefine almıştı. Melnik'in sözkonusu eleştirisi, Scholz'un yakın zamanda Kiev'i ziyaret etmeyeceğini ima etmesinin ardından gelmişti.

Almanya'da 2015'ten beri Ukrayna Büyükelçiliği görevini yerine getiren Melnik, savaş başladığından beri Alman hükümetini açık açık eleştiriyor. Daha önce de Alman ordusunun Ukrayna'ya desteğini "yetersiz" bulduğunu ifade etmişti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da dahil olmak üzere birçok Batı lideri Ukrayna'ya desteğini göstermek için Kiev'i ziyaret etmişti.