ABD'ye Maltepe protestosu: ABD Büyükelçisi Dışişlerine çağrıldı

ABD Büyükelçisi Jeff Flake'in, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı, İstanbul’da düzenlenen bir miting öncesinde yayınlanan gösteri uyarısından duyulan rahatsızlığın iletildiği bildirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Mayıs 2022 16:19
ABD'ye Maltepe protestosu: ABD Büyükelçisi Dışişlerine çağrıldı

ABD'nin İstanbul’da düzenlenen bir miting öncesinde yayınlanan gösteri uyarısıyla ilgili ABD Büyükelçisi Jeff Flake, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Flake'e, açıklamadan duyulan rahatsızlık iletilirken, sözkonusu gösteri uyarısında, bu tür mitinglerde emniyet birimleri tarafından alınan önlemler hakkında asılsız iddiaların yer aldığı belirtildi.

Büyükelçi’ye kolluk kuvvetlerince orantısız güç kullanımının ciddi bir sorun olduğu ABD’de bu nedenle yaşanan olaylar olduğu hatırlatıldı.

Türkiye'de önemli bir problem varmış izlenimi yaratılmasının kabul edilemez olduğu, sözkonusu mitingin dün sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği ve herhangi bir olayın yaşanmadığı vurgulandı.

Ne olmuştu?

Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü, ABD'de yaşayan Türk vatandaşlarına, ülkede bugün yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlara yönelik dikkatli olmaları için uyarıda bulunmuştu. Sözkonusu uyarının ABD Büyükelçiliği'nin, CHP'nin mitingi nedeniyle vatandaşlarını uyarmasının ardından gelmesi ise dikkat çekmişti.