ABD'de çok sayıda kişinin suyu 'borç' nedeniyle kesildi

ABD'de Michigan eyaletinin Detroit şehrinde çok sayıda evin suyu ödenemeyen faturalar gerekçesiyle kesildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Nisan 2020 10:55
ABD'de çok sayıda kişinin suyu 'borç' nedeniyle kesildi

ABD’de coronavirüs salgını nedeniyle ödenemeyen su faturalarından dolayı pek çok ailenin evlerindeki su kesildi. Vatandaşlar bu süreçte suya çok ihtiyaç duydukları halde kullanamadıklarını aktardı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ABD’de coronavirüs vakalarının çok görüldüğü Michigan eyaletinin en büyük şehirlerinden ve aynı zamanda coronavirüs vakalarının en çok görüldüğü şehirlerden olan Detroit’te yaşayan kişi durumu; "Bu dönem çok stresli geçti ancak kendi el dezenfektanımı yaptım'' diyerek anlattı. Su kullanamadığını söyleyen vatandaş, çocuklarını coronavirüsten korumak için aloevera ve alkol kullandığını ekledi.

Yüksek sayıda coronavirüs vakalarının Detroit şehrinin suların kesik olduğu mahallelerde görüldüğü söyleniyor.

Şehrin Sular Müdürlüğü başkanı Gary Brown ise konuya ilişkin, en azından kentte kimsenin ödenmemiş faturalar yüzünden evinden çıkarılmadığını söylüyor. Başkan, "Diğer ABD şehirlerinin aksine hiçbir Detroitli evlerini faturaları ödeyemedikleri için kaybetmeyecek. İnsanların %92'si faturalını zamanında ödüyor. Ödeyemeyen %8'in büyük bir rakam olduğunu söylemiyorum, 18 ila 20 bin arasında insan fatura ödemekte zorlanıyor'' dedi.

Bu durum çoğu Amerikalıyı susuz bırakıyor, kriz anındaki en temel sağlık uyarılarını takip etmelerine olanak vermeyip insanları virüsün ellerine bırakıyor.