ABD'de bebek maması krizi: Savunma Üretim Yasası yürürlükte

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, ülkede yaşanan bebek maması sıkıntısı nedeniyle Savunma Üretim Yasası'nı yürürlüğe koydu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mayıs 2022 01:36
ABD'de bebek maması krizi: Savunma Üretim Yasası yürürlükte

ABD'de yaşanan bebek maması sıkıntısının önüne geçmek isteyen Başkan Joe Biden ABD'de 1950'de yürürlüğe giren ve başkana halkın korunmasında ihtiyaç duyulan ürünler için şirketlerden, sözleşme imzalamalarını veya siparişleri tedarik etmelerini isteme yetkisi veren Savunma Üretim Yasasını yürürlüğe soktu.

Bu, tedarikçilerin diğer müşterilerden önce bebek maması fabrikalarına kaynak sağlamaya öncelik vermeleri anlamına geliyor.

Öte yandan yasa, ABD Başkanı'na gerektiğinde fahiş fiyat uygulanmaması için denetim yetkisi de veriyor.

'Endişeli olduklarını biliyorum'

Biden, "Ülke genelinde ebeveynlerin bebeklerine verecek yeterli mamayı bulma konusunda endişeli olduklarını biliyorum" dedi.

ABD Başkanı ayrıca, başka ülkelerde üretilen ve ABD standartlarına uygun bebek mamalarını Savunma Bakanlığı uçaklarıyla ülkeye taşımak için de bir operasyon başlattığını duyurdu.

Covid krizi ve Ukrayna'daki savaş nedeniyle tedarik zincirinde aksamalar mama sıkıntısına katkıda bulunurken, Abbott Nutrition'ın ürettiği mamaları kullanan bebeklerde hastalık vakalarının bildirilmesiyle başlayan ürün toplatmalarla Şubat ayında kriz noktasına vardı.

FDA: Yabancı imalatçılarla görüşüldü

ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) hafta başında yabancı imalatçıların ülkeye mama göndermesini kolaylaştıracak adımlar atmaya hazırlandıklarını açıkladı.

ABD Temsilciler Meclisi de düşük gelirli ailelerin bebek maması almasına yardımcı olmak amacıyla iki yasa tasarısını onayladı.

Ne olmuştu?

Biden, Savunma Üretim Yasası'nı 2021'de Covid-19 aşısının ülke çapında dağıtımı için de uygulamaya sokmuştu.

Eski Başkan Donald Trump ise bu yasaya dayanarak pandemi sürecinde tıbbi malzeme üretimini hızlandırma çağrısında bulunmuştu.