ABD Türkiye'ye ne satacak? İşte paketteki silahlar

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Başkan Joe Biden yönetiminin, NATO müttefiki Türkiye ile F-16 savaş uçakları için donanım ve yazılım güncellemelerini de içeren küçük anlaşmanın onaylanması amacıyla Kongre’ye gayriresmi yoldan bilgi verdiği iddia edildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Mayıs 2022 10:59
ABD Türkiye'ye ne satacak? İşte paketteki silahlar

Sözkonusu anlaşmayla ilgili ilk haber Amerika'nın önde gelen gazetelerinde Wall Street Journal'da yer almış sonrasında ise İngiliz haber ajansı Reuters da iddiaları gündemine taşıdı.

300 milyon dolar değerinde

Reuters’a konuşan kaynaklar, silah paketinin Ankara'nın mevcut bir talebi olduğunu ve AIM-120 orta menzilli havadan havaya ve sidewinder füzelerin yanısıra F-16 savaş uçakları için donanım ve yazılım güncellemelerini içerdiğini bildirdi.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, paketin 300 milyon dolar değerinde olacağı sanıldığını vurgulayan Reuters'ın kaynakları, Türkiye’nin geçen Ekim ayında ABD’den talep ettiği ve 40 Lockheed Martin F-16 jeti ile mevcut jetler için 80 modernizasyon kitinin bulunmasını istediği milyarlarca dolarlık silah güncelleme anlaşmasından ayrı olduğu belirtiliyor.

'S-400 ardından Ankara'ya mesafeliler'

Reuters tarafından yapılan haberde öte yandan birçok Kongre üyesinin Türkiye’nin 2019’da Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının ardından Ankara’ya mesafeli olduğu hatırlatıldı.