ABD: Rusya Ateşle Oynuyor

ABD: Rusya Ateşle Oynuyor
ABD'den Rusya'nın nükleer başlıklı kıtalararası balistik füze envanterini genişletme kararına ABD'den şu ana kadarki en sert tepki geldi.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 40 yeni nükleer füze alacaklarını açıklamıştı....

ABD'den Rusya'nın nükleer başlıklı kıtalararası balistik füze envanterini genişletme kararına ABD'den şu ana kadarki en sert tepki geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 40 yeni nükleer füze alacaklarını açıklamıştı. ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Robert Work, Temsilciler Mecisi’nde yaptığı konuşmada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ’40 yeni nükleer füze alıyoruz’ açıklamalarını eleştirdi ve “Moskova’nın askeri avantaj elde etmesini önlemek konusunda son derece kararlıyız” dedi.

“SON NOKTA NÜKLEER SİLAHLARIN KULLANILMASIDIR”

Moskova’nın nükleer güçle komşularını sindirme politikasının geri teptiğini savunan Work, “NATO üyeleri birbirlerine daha yakın hale geldiler” dedi. Work sözlerine “Nükleer silah kartını kullanarak tansiyonu yükseltip ipleri elinde tutmaya çalışanlar ateşle oynuyor. Gerilimin tırmanmasının son noktası nükleer silahların kullanılmasıdır” diyerek devam etti.

“RUSYA ANLAŞMAYI İHLAL EDİYOR”

Work, Rusya’nın orta menzilli nükleer silahlar anlaşmasını ihlâl ettiğini de söyledi. Anlaşma 500 ila 5 bin 500 kilometre menzilli balistik nükleer füzeleri yasaklıyor. Work ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin anlaşma ihlâllerine karşı nasıl bir yanıt verileceği konusunda görüşmelere devam ettiğini vurguladı ve “Kimsenin avantaj elde etmesine izin vermeyiz” dedi.

PENTAGON DAHA BÜYÜK BÜTÇE İSTİYOR

Pentagon’un modernizasyon programına nükleer denizaltılar da dahil. ABD’nin nükleer silah envanterinin modernize edilmesinin ve bakımının Savunma Bakanlığı bütçesinin yüzde 7′sine mâl olacağını da söyleyen Work, bütçenin genişletilmemesi halinde farklı alanlarda tasarrufa gidilmesinin zorunlu olduğunu da belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı, 10 yılda toplam 355 milyar dolara mâl olacağı tahmin edilen kapsamlı bir nükleer silah, denizaltı, bombardıman uçağı modernizasyonu programı başlatacak. Uzun soluklu programın 30 yıllık toplam maliyetinin ise 1 trilyon doları aşacağı ifade ediliyor. Work sadece nükleer silah modernizasyonunun 2021 – 2035 yılları arasında yıllık 18 milyar dolarlık bir maliyet yaratacağını ifade etti.

Pentagon’un yıllık bütçesi 500 milyar dolar seviyesinde. Bütçenin artırılmaması halinde Pentagon’un zor durumda kalacağını belirten Work, “İlave finansman olmadan bu kadar büyük çapta harcamaları yapmak bizi çok ama çok zorlu kararlar vermeye iter” uyarısını yaptı.

OBAMA VE PUTİN TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan ABD Başkanı Obama, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Şubat ayından bu yana ilk kez bir telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, iki liderin Suriye’deki durumu, IŞİD tehdidini, İran nükleer müzakerelerini ve Ukrayna’yı görüştüğü ifade edildi.

Obama’nın kendisini arayan Putin’den Ukrayna’daki tüm Rus askerlerini geri çekmesini ve Minsk ateşkesine uymasını istediği de belirtildi.