ABD, dört İran ajanı hakkında iddianame hazırladı: İranlı aktivistleri kaçıracaklardı

ABD'de hazırlanan iddianamede İranlı dört istihbarat görevlisi, New York'ta yaşayan gazeteci ve kadın hakları savunucusu Masih Alinejad’ı kaçırmaya çalışmakla suçlandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Temmuz 2021 12:45
ABD, dört İran ajanı hakkında iddianame hazırladı: İranlı aktivistleri kaçıracaklardı

ABD, İran rejimine yönelik sert eleştirileriyle bilinen ve 2009 yılında ülkesini terk eden İran asıllı Amerikalı gazeteci Masih Alinejad'ın, dört İran ajanı tarafın kaçırılacağını söyleyerek İran'ı suçladı.

İran'da geçtiğimiz yıllarda 'Beyaz Çarşamba' olarak bilinen eylemlerin örgütleyici olan Masih Alinejad, İranlı istihbarat yetkililerinin kendisini birçok kez tehdit ederek 'Türkiye'ye çekmeye çalıştıklarını' söyledi. Ajansa göre gazeteci, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından geçtiğimiz yıl uyarılmış, kendisi ve kocası bir güvenli eve yerleştirilmişti.

FBI'ın aldığı güvenlik önlemleri sonrası teşekkür mesajı yayınlayan Alinejad AP'ye yaptığı açıklamada ''İran yönetiminin insanları kaçırması, tutuklayıp işkence etmesi ve öldürmesi bilinen bir uyulama. Ancak, ABD’de yaşarken bunu bana yapabileceklerine inanamazdım'' diye konuştu.

Olay sonrası sosyal medya adresinden de paylaşımda bulunan Alinejad, ''İran İslam Cumhuriyeti İstihbarat Bakanlığı'nın beni kaçırma planını bozduğu için FBI'a minnettarım. Bu komplo, Ruhani tarafından düzenlendi'' dedi.

 

Dört istihbarat görevlisi hakkında New York'ta hazırlanan iddianamede, İranlı istihbaratçıların ABD’de yaşayan Alinejad dışında Kanada'da üç kişiyi ve İngiltere’de de yine bir kişiyi İran'a zorla götürmek için plan yaptığı söylenirken, Alinejad’ın evini gözetlemek, fotoğraflamak ve video kaydetmek için özel dedektiflerden hizmet almasına da yine yer verildi.

New York'taki federal mahkeme tarafından hazırlanan iddianamede, bu istihbaratçılar, İran asıllı Amerikalı gazeteci ve yazar Masih Alinejad’ı kaçırmak için komplo kurmak, yaptırım ihlalleri, banka ve elektronik dolandırıcılık ile kara para aklamakla suçlanıyor.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise olayın şüphelileri hakkındaki suçlamalara yer verildi.