AB Konsey Başkanı Odesa'da: Görüşme füze atışı nedeniyle kesildi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Günü'nü kutlamak için Ukrayna'nın Odesa kentine ziyarette bulundu, insani, ekonomik ve askeri destek taahhüdünü yineledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Mayıs 2022 15:43
AB Konsey Başkanı Odesa'da: Görüşme füze atışı nedeniyle kesildi

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Avrupa Günü'nü kutlamak için Ukrayna'nın Odesa kentine geldiğini duyurdu.

Bir AB yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, Michel, savaşın küresel tedarik zincirleri üzerindeki etkisine ilk elden tanık olmak için Odesa Limanı'nı ziyaret etti.

Füze nedeniyle görüşme kesildi

Michel'in, Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile yaptığı, Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski'nin de video konferans yöntemiyle katıldığı görüşme ise füzelerin Odesa bölgesine isabet etmesi nedeniyle kesildi.

Hasar hakkında bilgilendirildi

Ukrayna donanması komutanı tarafından, özellikle denizden ateşlenen Rus füzelerinin yol açtığı hasar hakkında bilgilendirilen Michel, sivillerin yaşadığı bir apartmanın hedef alınarak yıkılmasına da şahit oldu.

Görüşmede Michel, AB'nin insani, ekonomik ve askeri zorlukların üstesinden gelmesinde Ukrayna'yı en iyi şekilde desteklemeye devam edebileceği yönünde taahhütte bulundu.

Ukrayna'yı finansal zorlukları karşısında desteklemenin önemini vurgulayan Michel, ülkenin yeniden yapılandırılması ve Avrupa yolunda ilerlemesi için gerekli yapısal reformları finanse edecek olan Ukrayna dayanışma fonunu da görüşmesinde el aldı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı