2020 Tokyo Olimpiyatları'nda bu sene prezervatif dağıtılmayacak

Tokyo'da düzenlenecek olan 2020 Olimpiyatları'nda bu sene bedava prezervatif dağıtılmayacağı belirtildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Haziran 2021 09:54
2020 Tokyo Olimpiyatları'nda bu sene prezervatif dağıtılmayacak

Tokyo'da düzenlenecek 2020 Olimpiyatları'nda bu sene bedava prezervatif yok. Organizatörler, 1988 Seul Oyunları'ndan beri Olimpiyatlar'da geleneksel hale gelen sporculara ücretsiz prezervatif dağıtımının bu sene salgın nedeniyle yapılmayacağını duyurdu.

Euronews'in haberine göre, 2020'de yapılması gerekirken pandemi nedeniyle 2021'e ertelenen Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları bu sene koronavirüs salgını nedeniyle birçok ilklere sahne olacak.

Ülkede halen oyunların 'seyircisiz oynanması' çağrısı yapılırken, hükümeti ise Olimpiyat Köyü'ndeki sporcuların sosyal mesafe kurallarına uymaları ve 'gereksiz fiziksel temas biçimlerinden' kaçınmaları adına elinden geleni yapacağını duyurdu.

160 bin prezervatif dağıtılması bekleniyordu

Önlemlere örnek olarak da güvenli cinsel ilişkiye teşvik etmek için 1988 yılından bu yana ücretsiz verilen prezervatiflerin dağıtımının yapılmayacak olması gösterildi.

Ayrıca oyunlarda 160 bin prezervatif dağıtılması beklenirken, alınan kararın ise Japon prezervatif üreticilerini 'olumsuz etkilediği' belirtildi.

Salgın nedeniyle bu yıla ertelenen Olimpiyat Oyunları 23 Temmuz-8 Ağustos 2021'de, Paralimpik Oyunları ise 24 Ağustos-5 Eylül'de yapılacak.