'170'ten fazla Ukrayna askeri öldürüldü'

'170'ten fazla Ukrayna askeri öldürüldü'
Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti, bir günde 170'ten fazla Ukrayna askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Rusya'nın geçtiğimiz yıl 24 Şubat'ta Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş 11'inci ayında devam ederken Ukrayna'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) bir günde 170'ten fazla Ukrayna askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Rusya'nın haber ajansı RIA Novosti'nin bildirdiğine göre DHC tarafından Telegram sayfasından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ukrayna askerleri bir günde 170'ten fazla kişiyi kaybetti. Bir gün önce ise Ukrayna birlikleri günde 25'ten fazla kişiyi ve dokuz zırhlı ve motorlu aracı kaybetti."

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın Makeyivka kentindeki geçici bir askeri tesise düzenlediği saldırıda 89 Rus askerinin öldüğünü açıklamıştı.

ABD yapımı HIMARS çoklu roketatar sisteminden atılan 6 füzeden 2'sinin Rus hava savunma sistemlerince vurulduğu anımsatılan açıklamada, 4 füzenin ise Rus askeri personelinin konuşlandığı binayı vurduğu belirtilmişti.

Bunun üzerine Rusya, "Makeyivka misillemesi" yaparak 600 Ukrayna askerinin öldürüldüğünü ifade etmişti. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın geçen hafta Makeyivka'ya yaptığı saldırıda öldürülen 89 Rus askerinin intikamını aldıklarını açıklamıştı. Düzenlenen "misilleme" saldırısı sonucunda "600'den fazla Ukrayna askerinin öldürüldüğü" belirtilmişti.

Rusya tarafından yapılan saldırı açıklamasının ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan Ukrayna'nın Donetsk bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Pavlo Kirilenko, Rus ordusunun Kramatorsk şehrine 7 füze attığını, ancak saldırıda can kaybının olmadığını belirtmişti.

Rusya-Ukrayna Savaşı

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ülkenin doğu bölgesinde yoğunlaşan sert çatışmalarla devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "özel askeri operasyon" olarak nitelendirdiği savaş, Moskova açısından "Kiev tarafından sekiz yıldır zorbalık ve soykırıma maruz kalan Donbass bölgesinin korunması" olarak tanımlanıyor. Ukrayna ise Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nden ayrıldıktan sonra tam bağımsız bir ülke olarak yüzünü Batı'ya dönmek, Avrupa Birliği ve NATO üyesi olmak istiyor. Rusya ise Ukrayna'nın NATO üyeliğinin kendi sınırları için bir tehdit oluşturacağını ve NATO birliklerinin Rusya sınırında askeri varlığını artırmasının kışkırtıcı olduğunu ifade etmekte.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi

Etiketler :