Diş hekimini bıçaklayan şahıs 'iyi hal' indirimiyle tahliye edildi

Diş hekimini bıçaklayan şahıs 'iyi hal' indirimiyle tahliye edildi

Bursa'da diş hekimi Hamdi Gören'i göğsünden bıçaklayarak ağır yaralayan ve 'iyi hal indirimiyle' 11 yıl 8 ay hapis cezası verilen sanık tahliye edildi.

Bursa’da diş çektirmek için gittiği hastanede, diş hekimi Hamdi Gören'i göğsünden bıçaklayarak ağır yaralayan Mert Demir, tahliye edildi. Demir, iyi hal indirimiyle 11 yıl 8 ay hapse mahkum edilmiş, cezası İstinaf Mahkemesi'nce 6 yıl 3 aya düşürülmüştü. 

2019 yılının Eylül ayında, Yıldırım ilçesindeki Bursa Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi’nde yaşanan olayda, diş çektirmek için randevu alıp, hastaneye gelen Mert Demir'i, diş hekimi Hamdi Gören muayene etti. Gören, Mert Demir'in çekilecek dişine uyuşturmak için 2 iğne yaptı. Ancak Mert Demir, Hamdi Gören'i, iğnelere rağmen uyuşmayan dişini çekmeye çalıştığı gerekçesiyle göğsünden bıçaklayarak, ağır yaraladı. Gözaltına alınan Mert Demir, sevk edildiği adliyede tutuklandı. Gören ise hastanedeki tedavisinin ardından sağlığına kavuştu.

Bursa 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılama sonunda tutuklu sanık Mert Demir, 'kamu görevlisine karşı kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan iyi hal indirimiyle 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Taraflar, karara İstinaf Mahkemesi'nde itiraz etti. Müşteki avukatının itirazını reddeden Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, sanık avukatı Erdal Yıldız'ın itirazını ise kabul etti.

Pişman olduğunu ifade eden Mert Demir şöyle konuştu:

"Doktor dişimi çekerken ağrıdığını söyledim, tepki gösterdim. O devam edince yattığım yerden başımda duran doktora bıçağı salladım. Doktoru yaralamak ya da öldürmek gibi bir niyetim yoktu. Sonradan şok oldum, pişman oldum. Doktorun başında bekledim, yanımızdaki hemşire odadan çıktı. Doktora zarar vermek isteseydim, o sırada eylemime devam eder, zarar verebilirdim. Doktor otururken vurmadım, bana hakaret etmedi, aramızda bir konuşma geçmedi" 

Diş çekimi işleminden sonra bıçaklandığını ifade eden hekim Gören, "Çekim sırasında değil ben hekim masasına oturduğumda bıçaklandım. 'Kalbimden bıçakladım' diye bağırınca hemşire güvenliği çağırmak için odadan çıktı. O sırada yaklaşık 5 dakika odada yalnız kalmış olabiliriz, tekrar bıçaklamamış olabilir" ifadelerini kullandı. 

Duruşmada Cumhuriyet savcısı ise, sanığın kasten öldürmeye teşebbüs suçundan cezalandırıldığını ancak doktorda tek bıçak darbesi oluşu, sanığın eylemine devam edebilecek durumda olmasına rağmen devam etmemesi ve doktora tıbbi müdahaleyi engellemediği gerekçelerinin göz önüne alınarak, 'yaralama' suçundan hüküm kurulmasını ve tahliye kararı verilmesini istedi.

Ceza Dairesi, sanığa 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan verilen 11 yıl 8 ay hapis cezasını kaldırılarak, 'ağırlaşmış kasten yaralama' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Sanığı, 2 yıldır tutuklu bulunmasını dikkate alarak, tahliye etti.