Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın yeni binası açılıyor

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın yeni binası açılıyor

Temeli 1997’de atılan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yeni binası bugün açılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın 1997 yılında temeli atılan binası bugün açılıyor. Açılışa ilişkin konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, açılacak binanın yanındaki CerModern, Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatroları, Resim Heykel Müzesi'yle bir kültür adası oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Yeni açılacak binada 500 koltuklu Mavi Salon, 2023 koltuklu CSO Konser Salonu bulunuyor. Bakan Ersoy, tarihi CSO binasını da restore edeceklerini de duyurdu. 

Sözcü'den Deniz Zeyrek'in haberine göre, Yeni CSO binası, hayli uzun ve zor bir sürecin sonunda tamamlandı. Projenin yarışması 1993'te, ihalesi 1995'te, temel atma töreni ise 1997'de yapılmıştı. Yeni CSO binası 2017'de Hamburg'da açılan Elbphilharmony binasından sonra dünyada açılan ilk konser salonu olacak. Yeni binada, CSO Evi (sanatçıların çalışma/prova alanları, ofisler), korolar binası ve konser salonları bulunuyor.  CSO binasının mimari, sanatsal ve sosyal yaklaşımıyla, Ankara için anıtsal bir yapıya dönüşeceğini belirten Bakan Ersoy, binanın sadece Türkiye için değil dünya sanatı açısından da önemli bir kazanım olacağını vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un ev sahipliği yaptığı açılış konserine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da katılacak.