'Cübbeli Ahmet' 3 saatlik ifadesini anlattı: Emniyet yetkilileri anlattıklarıma şaşırmadı

'Cübbeli Ahmet' 3 saatlik ifadesini anlattı: Emniyet yetkilileri anlattıklarıma şaşırmadı

İsmailağa tarikatından 'Cübbel Ahmet' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, selefi derneklerinin silahlandığını açıklamış ve daha sonra emniyet güçleri tarafından ifadeye çağrılmıştı. Ünlü, 3 saat süren ifadesinde anlattıklarına polisin şaşırmadığını söyledi.

Ahmet Mahmut Ünlü, yaptığı açıklamadan sonra savcılık tarafınfan değil polis tarafından ifadeye çağrılmıştı. 2 bine yakın selefi derneğinin silahlandığını ve emniyet güçleriyle bu derneklerin isimlerini paylaşabileceğini açıklayan Ünlü, verdiği ifadede polislerin anlattıkların şaşırmadığını söyledi. Sözcü'de yer  alan habere göre Ünlü, şunları söyledi:

"Emniyet mensuplarına, selefi dernek yapılanmaları, bunların mescitlerle ilgili çalışmalarını, bize değişik illerden gelen bilgilere dayanarak anlattım. Bazı isimler de verdim. Söylediklerim kayda geçirildi.

Benim anlattıklarım karşısında bilgi alan emniyet mensuplarının hayretler içinde kalacaklarını sanıyordum. Ancak hayret belirtisi göstermediler. Bana fazla soru yönelttiler. Tabii ben bazı şeyler anlattım. Bazılarını da söylenenlere atıfta bulundum.

Bunların araştırılması gerekiyor. Benim onları tek başıma bulmam, öğrenmem mümkün değil. Bunun için internetten de araştırma yapılması lazım. Bunların emniyet tarafından geniş bir biçimde araştırılmasına ihtiyaç var."

"Gittiğimiz yer bildiğim bir bölge değildi"

Görüştüğü polislerin, Emniyet Terörle Mücadele Şubesi'nden olduklarını söylediğini belirten Ahmet Mahmut Ünlü, şöyle devam etti: “Bilgime başvurulmak üzere emniyete çağrılacağımı iki gün önce bana bildirdiler. Güvenlik nedeniyle kimseye bilgi vermemem istendi. Ben de uydum. Cuma günü kendime ait olan minibüsle, korumalarımla birlikte yola çıktık. Emniyetten bir konum atıldı ve belirtilen yere gelmemiz istendi, gittik. Sonra, başka yere gideceğimiz söylendi. Bir polis aracının eşliğinde yola çıktık. Gittiğimiz yer bildiğim bir bölge değildi.” Ünlü önemli bir hizmette bulunduğunu sözlerine ekledi.

Gündem