CHP'li Taşçıer'in 'aşı' teklifi 1 yıl sonra gündeme geldi: Photoshop ile Bill Gates'le yan yana yapabilirler

CHP'li Taşçıer'in 'aşı' teklifi 1 yıl sonra gündeme geldi: Photoshop ile Bill Gates'le yan yana yapabilirler

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer'in 2019'da çocukluk çağı aşılarıyla ilgili verdiği kanun teklifi 2020 yılında yeniden gündeme getirildi.

halktv.com.tr Haber Merkezi

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi eczacı Gamze Taşçıer'in 2019 yılında aşı karşıtı söylemlerin yaygınlaşması ile birlikte çocukluk çağı aşılarının zorunlu tutulmasına ilişkin verdiği kanun teklifi gündeme geldi. Sosyal medyada hedef haline gelen Taşçıer'e ortada COVID-19 salgını yokken bu teklifi nasıl verdiği soruldu. Ancak kanun teklifi COVID-19 aşısını değil, çocukluk çağı aşıları ile ilişkiliydi.

halktvcomtr'ye açıklamada bulunan Taşçıer, "Ya okuduğunu anlamıyorlar ya da bizden bir dış güçler çıkartmaya çalışıyorlar" dedi.

2019 yılında verdiği kanun teklifinden bahseden Taşçıer, şöyle konuştu:

"Bu teklifi vermemizdeki amacımız şuydu. Özellikle Sağlık Bakanlığı'nın çocukluk yaştaki aşı takvimleri var. İsteğe bağlı değil de bakanlığın belirlediği aşılar. Bu aşıların vurulmasının zorunlu olmasını söylüyoruz. Çünkü çocuk bu tercihte bulanacak bir yaşta, durumda değil. Tamamen ebeveynlerin tercihlerine bırakılıyor. Oysa  bu tercih ebeveynlere bırakılmayacak kadar önemli.

Çünkü maalesef aşı üzerinden hiçbir bilimsel veriye dayanmayan bir görüş dolanıyor ortalıkta. Bu nedenle ebeveynler aşı vurdurmakta çekiniyorlar çocuklarına. Bu tür hastalıklar toplum sağlığını etkileyeceği için bireylerin tercihine bırakılmamalı. Buna karar verecek yaşta olmadığı için çocuklar devlet bu konuda sorumluluk almalı ve bu aşıları zorunlu hale getirmeli. Aşı yaptırmayan ebeveynler hakkında da cezai işlem yapılmalı. Kanundaki amaç çocukluk yaştaki bulaşıcı hastalıklar üzerine. Salgın olabilecek, bulaşıcı hastalıklarda tercih sadece sizin kendi bedeniniz değil toplumsal sonuçlarını da değerlendirmek zorundasınız."

Avrupa'dan örnek veren Taşçıer, Almanya'da aşı olmayan çocukların kreşe alınmadığını ifade ederek, bunun hem çocuğun hem de toplum sağlığını korumak için olduğunu söyledi. 

Sosyal medyada hakkında yazılanlara ilişkin "Gülerek izledim ama bir taraftan da üzüldüm" diyen Taşçıer şunları söyledi: "O önergeyi okusalardı covid-19 ile alakalı olmadığını, çocukluk yaştaki aşılama ile ilgili olduğunu görürlerdi. Benim ilaç şirketleri ile bağlantım, Bill Gates ile ortaklığımı söyleyenler, neredeyse dünyayı yöneten 3 kişiden biri ilan ettiler beni. Bu kadar akıl dışı. Gülerek izledim ama bir taraftan da üzüldüm. Toplumun geldiği nokta ürkütücü.  Bir tanesi yazmış ilaç firması var, uluslararası ilaç şirketleri ile anlaşmalı diye. Yarın öbür gün, photoshop ile beni Bill Gates'le yan yana yapabilirler, hiç şaşırmam."

Söz konusu kanun teklifi şöyle:

4.jpg2.jpg3.jpg1.jpg

Özel Haber