CHP'den Enis Berberoğlu açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Enis Berberoğlu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kesin hüküm ortadan kalktığına göre Berberoğlu’nun vekilliği düşmemiş sayılmalıdır" dedi.

Erkek, partisinin Çanakkale İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, durdurulan MİT tırları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla yargılandığı davada 5 yıl 10 ay hapis cezası alan Enis Berberoğlu'nun, bireysel başvurusunda, Anayasa Mahkemesinin ihlal kararı verdiğini hatırlattı.

Erkek, “Kesin hüküm ortadan kalktığına göre Berberoğlu’nun vekilliği düşmemiş sayılmalıdır. Uyarılarımızı dinlemediler. Kin ve nefret ile devleti yönetirseniz, yargıyı silah olarak kullanırsanız, adaleti yok edersiniz” dedi.

Anayasa Mahkemesi kararlarının yasama organlarını da bağladığını belirten Erkek, şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez kuralı, kanunların iptali durumunda geçerli bir kuraldır. Hak ihlali tespitlerinde, ihlal edilen hakkın yerine getirilmesi gerekir. Anayasa Mahkemesi’nin kendi kuruluş kanununda söyler. Anayasa Mahkemesi kararı Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra Meclis Başkanı Şentop, kararı Meclis Genel Kurulu’nda okuyacak ve ‘büyük hata yapmışız’ diyecek. Berberoğlu’nun vekilliğinin düşmemiş sayılmasına karar verecek ve vekilimiz dönecek, görevine devam edecek.” 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a seslendi

CHP'li Erkek TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a da şöyle seslendi:

“Doğru olan hukuki görüşünüzün arkasında durun. Anayasa Mahkemesi kararlarının sizi de bağladığını unutmayın. Asıl sorunumuz hukuk devletinin temelinden sarsılması. Bir yanda halkın iradesi var diğer yandan sarayın talimatları var. 23 Haziran İstanbul seçiminde olduğu gibi. Adaletin terazisi ile o kadar oynadılar ki adaletli karar vermek için Trump ya da Merkel’den telefon mu gelmesi gerekiyor? Asla! Biz hak, hukuk demeye devam edeceğiz. Şentop’a seçmen iradesine duyduğumuz saygıyla sesleniyoruz. Bu işin lami cimi kalmadı. Berberoğlu Meclis’e, görevine.”