Boğaziçili akademisyenler Danıştay'a başvurdu

Boğaziçili akademisyenler Danıştay'a başvurdu

Boğaziçili akademisyenler, Melih Bulu’nun atamasının iptali için Danıştay’a başvurdu

İstifa çağrılarını yenileyerek eylemlerine devam eden Boğaziçili akademisyenler Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atanmasını Danıştay’a taşıdı. 70’i aşkın akademisyen, Bulu’nun atama kararının ve rektör ataması yönteminin iptali için Danıştay’a dava başvurusu yaptı.

Melih Bulu, 2 Ocak 2021’de Cumhurbaşkanı Kararı ile Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Üniversite dışından yapılan bu atama, öğrencilerin ve akademisyenlerin tepkisiyle karşılandı. Rektör atamasına karşı okulda başlayan eylemler ise hala devam ediyor.

Rektörlüğün önünde günlük olarak tekrarladıkları sırt dönme eylemini sürdüren akademisyenler, söz konusu idari işlemi Danıştay’a taşıdı. 70’i aşkın akademisyen tarafından yapılan dava başvurusunda Melih Bulu’nun atamasının iptali talep edildi. Dava dilekçesinde atamanın Anayasal ilkeler ve hukuka aykırı olduğu belirtildi.

Danıştay’a sunulan dilekçede, “Yapılan atama işlemi, Anayasal ilkeler ve kurallarla bağdaşmaktan uzak, hukuka aykırı bir işlemdir” denilirken “Sayın Cumhurbaşkanı tarafından kullanılan takdir yetkisi maalesef kamu yararının aleyhine ve atama işleminin oluşturacağı etki gözetilmeden kullanılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

SİYASİ PARTİ ÜYESİ REKTÖR KANUNA AYKIRI

Dilekçede, Melih Bulu’nun siyasi geçmişine de dikkat çekilerek, Yükseköğretim Kanunu’nda rektörlük ataması için belirlenen “(Siyasi parti üyesi olan) öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu ve Yükseköğretim Denetleme Kurulu üyesi, rektör, dekan, enstitü ve yüksekokul müdürü ve bölüm başkanı olamazlar, onların yardımcılıklarına seçilemezler” koşulu hatırlatıldı.