Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Acar: Kampüse otomatik silahların arasından giriyoruz

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Taylan Acar, üniversiteye Melih Bulu'nun atanması kararına karşı Danıştay'a açılan davaya ilişkin konuştu. Üniversite içindeki durumu anlatan Acar, güvenlik görevlilerinin ellerinde silah olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Mart 2021 17:11

Taylan Acar, Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programının konuğu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan rektör Melih Bulu'nun üniversitenin özerkliğine aykırı bir karar olduğunu ifade eden Acar, Danıştay'a atamaya karşı dava açıldığını söyledi.

Acar şöyle konuştu:

Kampüs işleyişiyle ilgili izlenimlerini aktaran Taylan Acar, "Kampüsün etrafında polis ablukası var. Ellerinde otomatik silahları olan güvenlik görevlilerinin arasından geçiyoruz. Demir barikatla kampüse çıkan yollar abluka altına alınmış durumda. Melih Bulu, üniversiteyi ilk 100'e sokacağını söylemişti ama dünyanın en iyi 100 üniversitesini ziyaret edelim hangisinin kapısında polis ablukası var? Kapısına polis yığılarak bir üniversite başarılı hale getirilemez. Toplumla çatışabilecek fikirlerin hür bir şekilde dolaşabilmesi gereken yerlerdir kampüsler. Bunu sağlamamız lazım"

Şu anda sömestr tatilinde olduklarını söyleyen Acar, "Biz üniversitenin bilim yapmak ve öğrenci yetiştirme faaliyetlerine devam ediyoruz. Bunu en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz. Üniversitenin atama yükseltme kriterlerinin çok uzağında bir kişiyi hukuk fakültesinin başına dekan diye paraşütle indirerek üniversitenin değerlerini kırarsınız" ifadelerini kullandı.