Yerli aşının adı belli oldu

Mayıs ayında Faz 3 çalışması başlayan yerli aşının adı TURKOVAC olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan aşının adını katıldığı canlı bağlantıda açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Haziran 2021 23:43
Yerli aşının adı belli oldu

Yerli aşıda faz 3 çalışması başladı. Yerli aşının adının TURKOVAC olarak belirlendiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ilk doz uygulamasına canlı bağlantıyla katıldı. Erdoğan, yerli aşının ismiyle ilgili, "Benim gönlümden geçen, hem ülkemizin tamamında dil noktasında kolaylık açısından TURKOVAC ismi uygundur derim" dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Erdoğan'a, "Çok uygun efendim" diyerek yanıt verdi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Değerli bilim insanları kıymetli kardeşlerim sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Yerli aşılardan üçüncü faza geçen çalışmanın başarılı olmasını diliyorum. Aşı halihazırda en ileri düzeye ulaşmış çalışmadır. Bilim insanlarımıza ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Diğer çalışmaların da en kısa sürede neticelenmesini diliyorum.

Ülkemizi salgın cenderesinden bir an önce kurtarmak için kendi aşımıza sahip olmamız önemlidir. Üçüncü aşamaya geçilen bu aşı ile son dönemece girmiş bulunuyoruz. Aşımızın seri üretimine ve yaygın kullanıma geçilmesini temenni ediyorum. Vatandaşlarımızın aşı olarak kendilerini ve yakınlarını koruma sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyorum"

Faz-3 çalışmaları mayıs ayında başlamıştı

TÜSEB ile ERAGEM tarafından koronavirüse karşı geliştirilen Covid-19 yerli aşısının Faz-1 çalışması, 44 gönüllü üzerinde yapıldı. İnaktif aşının Faz-2 çalışmaları ise şubat ayında başladı ve 250 gönüllünün aşı uygulaması 9 Nisan'da tamamlandı. Nisan ayı sonunda ise Faz-2’nin raporlama işlemi tamamlandı.

Raporlamada koronavirüs aşısı olan gönüllülerin yüzde 100’ünde antikor oluştuğu belirlendi. Ardından ise, mayıs ayında Faz-3 çalışmalarına başlandı.