Twitter'a rahatsız edici paylaşımları engelleyecek 'Güvenlik Modu' özelliği geliyor

Twitter'a rahatsız edici paylaşımları engelleyecek 'Güvenlik Modu' özelliği geliyor
Sosyal medya platformu Twitter, paylaşımların altına gelen yorumları inceleyip rahatsız edici Tweet'leri paylaşanları engelleyecek. "Güvenlik Modu" adı verilen özellik bir grup insanla test edilecek.

Güvenlik Modu ile beraber amacını aşan, nefret söylemlerinde bulunan hesapları hedef alacak. Bu hesaplar yedi gün boyunca engelli olarak kalacak. 

Engellenebilecek hesaplar arasında kişiyi takip eden veya kullanıcıyla etkileşim halinde olan hesaplar yer almayacak. Twitter'ın kendi belirlediği bağlam içerisinde bu 'amacını aşan' mesajlar belirlenecek. 1.000 kişilik bir grup üzerinde test edilecek uygulamanın test aşamasından sonra herkese açılması bekleniyor.

safety-mod.png

Twitter'ın İngiltere Kamu Politikası Başkanı Katy Minshal, "Twitter'daki rahatsız edici etkileşimleri otomatik olarak azaltmanıza olanak tanıyan ve herkese açık paylaşımların sağlığını iyileştiren Güvenlik Modu özelliğini tanıtıyoruz" dedi.

Araştırmanın yazarı Dr. Mari-Sanna Paukkeri uygulamanın manipüle edilmemesi adına engellenmesi gereken paylaşımların insanlar tarafından eğitilmiş yapay zekayla sağlanabileceğini söyledi. Paukkeri  "Kötü şeyler söylemenin pek çok farklı yolu var ve bunları tespit edebilen araçlar yapmak çok zor değil" dedi. 

 

Etiketler :