Tıpta Çığır Açan Deney, Kafasına Epilepsi Cihazı Yerleştirildi

Tıpta Çığır Açan Deney, Kafasına Epilepsi Cihazı Yerleştirildi
İngiltere'de 13 yaşındaki Oran Knowlson'a dünyada ilk kez uygulanan cerrahi müdahale ile şiddetli epilepsi nöbetleri büyük ölçüde kontrol altına alındı.

İngiltere'de 13 yaşındaki Oran Knowlson, dünyada ilk kez uygulanan bir cerrahi müdahale ile şiddetli epilepsi nöbetlerini kontrol altına almayı başardı.

Oran, üç yaşından beri tedaviye dirençli Lennox-Gastaut sendromu ile mücadele ediyordu. Ancak Ekim 2023'te Londra'daki Great Ormond Street Hastanesi'nde gerçekleştirilen operasyon sonrasında Oran'ın gündüz nöbetleri %80 oranında azaldı.

Bu başarı, Picostim adlı yeni nörostimülatör cihazının beynin derinliklerine yerleştirilmesiyle sağlandı.

PİCOSTİM CİHAZI NEDİR?

Picostim cihazı, beyne sürekli elektrik sinyalleri göndererek epilepsi nöbetlerini engellemeyi hedefliyor. Operasyon yaklaşık sekiz saat sürdü ve Oran'ın beyin derinliklerine iki elektrot yerleştirildi; bu elektrotlar, talamus adı verilen önemli bir beyin bölgesine ulaştırılarak beyin aktivitesini düzenlemeye yönelik sinyaller iletiyor.

refgrf.png

UMUT VERİCİ OPERASYON

Oran'ın annesi Justine, BBC'ye yaptığı açıklamada, oğlunun daha mutlu olduğunu ve yaşam kalitesinin önemli ölçüde arttığını söyledi. Operasyon sonrası Oran'ın yaşamının büyük bir kısmının epilepsi nöbetleri tarafından ele geçirilmediğini belirten Justine, bu tedavinin oğullarının yaşamını olumlu yönde etkilediğini vurguladı.

refgterf.png

Araştırma ve klinik deneme programı olan CADET projesi kapsamında gerçekleştirilen bu deneme, derin beyin stimülasyonunun şiddetli epilepsi tedavisindeki güvenilirliğini ve etkinliğini değerlendirmeyi amaçlıyor.

Picostim cihazı, İngiltere merkezli Amber Therapeutics firması tarafından geliştirilmiş olup, beynin anormal elektrik aktivitesini düzenlemek için tasarlandı. Oran Knowlson'un hikayesi, tıbbi araştırmaların ve teknolojinin sınırlarını zorlayarak yaşam kalitesini artırmaya yönelik umut verici bir örnek teşkil ediyor.

Kaynak:BBC